Printer Epson L18050
₨ 115,999.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
The Epson EcoTank L18050 is a highly demanded printers from Epson. Known for A3+ ink tank photo printer designed for affordable, high-volume printing of photos, documents, and large-format media. Due to its six-color ink tank system delivers vibrant, detailed prints with ultra-low running costs and latest Epson technology this is perfect for creative professionals, studios, and businesses that require A3 printing without cartridge expenses
Frequently Asked Questioned – Epson EcoTank L18050
1. Epson L8050 vs L18050 which one is better?
If you are just looking for A4 size printing L8050 will be sufficient enough but if you are a professional you also specializes on A3 paper printing L18050 is what we recommend. If you print the same picture on both of them then they both give stunning result as they both have 5760 x 1440 dpi.
However, when it comes to contrast L8050 has a slightly higher color contrast than L18050.
Specification
Basic Information
| Printer Type | Ink Tank Photo Printer |
|---|---|
| Functions | Print only |
| Brand | Epson |
Printing Specifications
| Print Speed | 22 ppm |
|---|
Scanning Specifications
| Scan Resolution | No |
|---|---|
| Scan Size | up to A3+ size (329 x 483 mm) |
Copy Specifications
| Copy Speed | no copying |
|---|---|
| Copy Resolution | one original plus one copy simultaneously |
Paper Handling
| Paper Sizes | A3+, A3, US B, 11x14in, Legal, A4, Letter, 8x10in, 5x7in, 4x6in, 16:9 Wide, 3.5x5in, User Defined (89×127 to 329x2000mm) |
|---|---|
| Input Capacity | 100 sheets (plain paper), 30 sheets (photo paper) |
Connectivity
| Interfaces | USB 2.0 Hi-Speed, Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n, Wi-Fi Direct |
|---|
Display and Controls
| Display | 1.44-inch color display |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Printer Epson L18050” Cancel reply
Related Products
Epson EcoTank L8180 A3+ Photo Printer Price in Nepal | Print, Scan, Copy
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 117,999.00
| Printer Type | Multifunction InkTank Photo Printer |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Brand | Epson |
| Model | L8180 |
| Print Speed | 32 ppm (black and color) |
| Scan Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Scan Size | up to 216 x 355.6 mm (8.5″ x 14″) |
| Copy Speed | 37 cpm (mono), 38 cpm (color) |
| Copy Resolution | 720 x 720 dpi |
| Paper Sizes | upports A3+, A3, A4, A5, A6, B5, B6, C6, DL |
| Input Capacity | Up to 100 sheets of A4 plain paper |
| Interfaces | LAN Ethernet 10Base-T/100Base-TX, Wi-Fi, Wi-Fi Direct, USB Hi-Speed, SD Memory Card slot |
| Display | 4.3-inch color touchscreen |
Printer Epson L15150 A3 Wi-Fi Inkjet
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 185,999.00
| Printer Type | Multi-function inkjet printer |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy, Fax (with Automatic Document Feeder) |
| Brand | Epson |
| Model | L15150 |
| Print Speed | Up to 32 pages per minute (ppm) draft mode; 25 ppm black, 12 ppm color in normal mode |
| Scan Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Scan Size | up to A3+ size scanning |
| Copy Speed | up to 32 ppm |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Paper Sizes | Up to A3+ (larger than A3) |
| Input Capacity | Up to 250 sheets paper input capacity |
| Interfaces | USB 2.0, Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Ethernet support |
| Display | It has a color LCD display for easy operation |
Printer Epson SC-F130 Ink Color
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 84,999.00
| Printer Type | Inkjet, dye-sublimation textile printer |
|---|---|
| Functions | Print only |
| Brand | Epson |
| Model | SC-F130 |
| Print Speed | 65 seconds per A4 print |
| Scan Resolution | No |
| Scan Size | Up to 8.5 x 11.7 inches (A4) |
| Copy Speed | no copying |
| Copy Resolution | one original plus one copy simultaneously |
| Paper Sizes | A4, Letter (LTR), Legal (cut sheet) |
| Interfaces | USB 2.0, Ethernet (10BASE-T/100BASE-TX), Wi-Fi (802.11 b/g/n) |
| Display | No Display |
HP LaserJet Pro MFP M428fdn
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 90,000.00
| Printer Type | Multi Function LazerJet Printer |
|---|---|
| Functions | Print, scan and copy |
| Print Speed | Up to 40 ppm |
| Scan Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Scan Size | A4 |
| Copy Speed | Up to 38 CPM |
| Copy Resolution | 600 x 600dpi |
| Paper Sizes | ‎A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope C5 / COM10 / DL, Monarch |
| Input Capacity | 2 Paper trays |
| Interfaces | USB 2.0 |
| Mobile Printing | No |
| Display | 6.86 cm (2.7 in) Colour Touchscreen |
| Brand | HP |
| Model | HP LaserJet Pro MFP M428fdn |
Epson EcoTank L3210 3-in-1 Color Printer
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 28,000.00
| Printer Type | Multi Function InkJet Printer |
|---|---|
| Functions | Print, scan and copy |
| Print Speed | 26ppm |
| Scan Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Scan Size | A4 |
| Copy Speed | 26 CPM |
| Copy Resolution | 600 x 600dpi |
| Paper Sizes | ‎A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope C5 / COM10 / DL, Monarch |
| Input Capacity | 30-sheets |
| Interfaces | USB 2.0 |
| Mobile Printing | No |
| Display | No Display |
| Brand | Epson |
| Model | L3210 |


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.