Showing all 7 resultsSorted by latest
Asus Vivobook Series
ASUS VivoBook Go 15 E1504FA (AMD Ryzen 5 7520U Processor | 16GB RAM | 512GB SSD Storage | 15.6″ (FHD, 1920 x 1080) IPS Display | AMD Radeon Graphics Card | Wi-Fi 5 & BT 5.1 | Windows 11 | 1 Year ASUS Perfect Warranty
Laptops, AMD Ryzen 5 Laptop Price in Nepal, ASUS, Vivobook, 16 gb ram laptop, Best Laptop Under 1 Lakh, laptop for students, Laptop Under 60k in Nepal, Laptop Under Rs 70000 in Nepal
Rated 0 out of 5
In stock
| Brand | Asus |
|---|---|
| Model | VivoBook Go 15 E1504GA |
| Color | Silver |
| Laptop Type | Basic Used, Comsumer’s Series |
| Released Date | 2025 |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 1 year |
| Processor | Intel Core i3 N305 |
| Cores | 8 Cores |
| Threads | 8 Threads |
| Clock Speed | Max Frequency: 3.8GHz |
| Graphics Model | Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Storage | 256GB |
| Display Type | 15.6″ (FHD, 1920 x 1080) IPS Display |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Peak Brightness | 250nits |
| Webcam | 720p |
| Speaker | Dual Stereo |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| HDMI | HDMI 1.4 |
| USB-A | 1x USB 2.0, 2x USB 3.2 |
| USB-C | USB-C 3.2 |
| Network(RJ45) | Yes |
| Headphones and MIc | 3.5mm audio jack |
| Card Reader | YES |
| WI-FI | WiFi 6 (802.11 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Maximum Battery Run Time | 6 To 8h |
| Power Supply Wattage | 45W |
ASUS VivoBook Go 15 E1504GA Intel Core i3 N305 Processor | 8GB DDR4 RAM | 256GB SSD Storage | 15.6″ FHD IPS Display | Intel UHD Graphics Card | Windows 11
Laptops, ASUS, Vivobook, 8 gb ram laptop, laptop for students, Laptop Under 60k in Nepal, Laptop Under Rs 70000 in Nepal
Rated 0 out of 5
In stock
| Brand | Asus |
|---|---|
| Model | VivoBook Go 15 E1504GA |
| Color | Silver |
| Laptop Type | Basic Used, Comsumer’s Series |
| Released Date | 2025 |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 1 year |
| Processor | Intel Core i3 N305 |
| Cores | 8 Cores |
| Threads | 8 Threads |
| Clock Speed | Max Frequency: 3.8GHz |
| Graphics Model | Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Storage | 256GB |
| Display Type | 15.6″ (FHD, 1920 x 1080) IPS Display |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Peak Brightness | 250nits |
| Webcam | 720p |
| Speaker | Dual Stereo |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| HDMI | HDMI 1.4 |
| USB-A | 1x USB 2.0, 2x USB 3.2 |
| USB-C | USB-C 3.2 |
| Network(RJ45) | Yes |
| Headphones and MIc | 3.5mm audio jack |
| Card Reader | YES |
| WI-FI | WiFi 6 (802.11 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Maximum Battery Run Time | 6 To 8h |
| Power Supply Wattage | 45W |
Asus VivoBook X1404VA Core i7-1355U 13th Gen Processor | 12GB DDR4 RAM |512GB GEN4 SSD |14″ FHD(1920×1080) | Win11 |1 Years Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 92,000.00
| Brand | Asus |
|---|---|
| Model | Vivobook X1404VA |
| Color | Blue |
| Laptop Type | Business Series, Comsumer’s Series |
| Released Date | 2025 |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 1 year |
| Processor | i7 1355U |
| Cores | 10 Cores |
| Threads | 12-Threads |
| Clock Speed | 12MB Cache, up to 5.0 GHz |
| Graphics Model | Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 |
| Display Type | 14.0-inch, FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Peak Brightness | 250nits |
| Webcam | 720p |
| Speaker | Dual Stereo |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| HDMI | HDMI 1.4 |
| USB-A | 1x USB 2.0, 2x USB 3.2 |
| USB-C | USB-C 3.2 |
| Network(RJ45) | Yes |
| Headphones and MIc | 3.5mm audio jack |
| Card Reader | YES |
| WI-FI | WiFi 6 (802.11 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Maximum Battery Run Time | 6 To 8h |
| Power Supply Wattage | 45W |
ASUS Vivobook 14 X1404VA Core 5 120U | 8GB RAM | 256GB SSD | 14″ FHD (1920 x 1080) Display | Windows 11 Home
Rated 0 out of 5
In stock
| Brand | Asus |
|---|---|
| Model | Vivobook 14 |
| Color | Silver, Quiet Blue, Terra Cotta |
| Laptop Type | Business Series |
| Released Date | 2025 |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 1 year |
| Processor | Core5 120U |
| Cores | 8 Cores |
| Threads | 12-Threads |
| Clock Speed | 4.6 GHz |
| Graphics Model | Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Storage | 256GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Display Type | 14 inches PS LCD FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Peak Brightness | 250nits |
| Webcam | 720p |
| Speaker | Dual Stereo |
| Keyboard | backlit |
| HDMI | HDMI 1.4 |
| USB-A | 1x USB 2.0, 2x USB 3.2 |
| USB-C | USB-C 3.2 |
| Network(RJ45) | Yes |
| Headphones and MIc | 3.5mm audio jack |
| Card Reader | YES |
| WI-FI | WiFi 6 (802.11 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| Battery | 42Wh Li-ion |
| Maximum Battery Run Time | 6 To 8h |
| Power Supply Wattage | 45W |
Asus VivoBook X1404V 14th Gen Core 5 120U Processor | 8GB RAM | 512GB NVme SSD | 14″ FHD IPS Display | Win 11
Laptops, ASUS, Intel i5 Laptop Price in Nepal, Vivobook, 8 gb ram laptop, Laptop Under 2 Lakh in Nepal
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 79,500.00
| Brand | Asus |
|---|---|
| Model | Vivobook x1404v |
| Color | quiet blue |
| Weight | 1.22kg |
| Released Date | 2025 |
| Laptop Type | Comsumer’s Series |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor | Intel |
| Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Bluetooth | v5.2 |
| HDMI | 1x HDMI (4K@60fps) |
| Installed System Memory | 8GB |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Speaker | Dual Stereo |
| Touchpad | Touchpad, with NumberPad |
| WI-FI | Wi-Fi 6 MT7921 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Headphones and MIc | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Display Type | IPS |
| Screen Size | 14″ |
| Warranty | 1 year |
| Memory Speed | 3200Mhz |
| CPU | Core 5 120u |
| Cores | 10 Cores |
| Threads | 12 Threads |
| Clock Speed | up to 5Ghz |
| Graphics Model | Intel Graphics |
| Graphics Model Type | Integrated Graphics |
| Graphics Memory Capacity | 4GB |
| Graphics Memory Technology | DDR6 |
| Maximum Graphics Power | 45W |
| Memory Type | DDR5 |
| Slots | 1 Slot |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Slots | 1 Slots |
| Disk Form Factor | NVMe PCIe Gen4 |
| touchscreen | No |
| Resolution | FHD 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Peak Brightness | 300nits |
| Microphone | Yes |
| Finger-Print Reader | Yes |
| Webcam | 1080p |
| Number of USB Ports | 4 Ports |
| USB-A | 3x USB Type-A Ports |
| USB-C | 1x USB Type-C Port |
| Network(RJ45) | No |
| Number of Cells | 3 Cells |
| Capacity | 42whr |
| Maximum Battery Run Time | 6 Hours |
| Power Supply Wattage | 65W Type-C |
| Card Reader | NO |
Asus VivoBook 14 F415EA i5 11th Gen | 8GB RAM | 256GB SSD | 14″ FHD Display | Fingerprint | Backlight keyboard
Laptops, ASUS, Intel i5 Laptop Price in Nepal, Vivobook, 8 gb ram laptop, Best Laptop Under 1 Lakh, laptop for students, Laptop Under 2 Lakh in Nepal, Laptop Under Rs 80000 in Nepal
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
ON0020
| Brand | Asus |
|---|---|
| Color | Space Gray |
| Card Reader | NO |
| Cooling System | Air Cooling |
| HDR Support | Yes |
| Model | Asus VivoBook 14 |
| Display Size | 14″ |
| Released Date | 2021 |
| Installed System Memory | 8GB |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Resolution | FHD 1920 x 1080 |
| Screen to body Ratio | 16:9 |
| Weight | 1.4kg |
| Speaker | YES |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Touchpad | Multi-touch |
| RAM Type | DDR4 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Headphones and MIc | YES |
| Display Type | LED |
| Screen Size | 14″ |
| Operating System | Windows |
| Processor | Intel |
| Warranty | 1 year |
ASUS Vivobook Go E1404 2023 Ryzen 5 7520 | 8GB Ram | 512GB SSD | 14″ FHD display | Magic NumPad
Laptops, AMD Ryzen 5 Laptop Price in Nepal, ASUS, Vivobook, 8 gb ram laptop, Best Laptop Under 1 Lakh, laptop for students, Laptop Under Rs 80000 in Nepal
Rated 0 out of 5
Out of stock
₨ 80,000.00
SKU:
ON0157
| Brand | Asus |
|---|---|
| Color | Space Gray |
| Card Reader | NO |
| Cooling System | Air Cooling |
| HDR Support | Yes |
| Model | Asus Vivobook Go |
| Display Size | 14″ |
| Released Date | 2023 |
| Installed System Memory | 8GB |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Resolution | FHD 1920 x 1080 |
| Screen to body Ratio | 16:9 |
| Weight | 1.4kg |
| Speaker | YES |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Touchpad | Multi-touch |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Headphones and MIc | YES |
| Ryzen Processor | AMD Ryzen 5 7520U |
| Display Type | LED |
| Screen Size | 14″ |
| Operating System | Windows |
| Processor | AMD |
| Warranty | 1 year |



