TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 4400MHz 16GB
Built with high-quality components, the TOUGHRAM XG RGB White features a unique white design and 16 LEDs for a more dynamic lighting experience, providing high gaming performance with vivid RGB colors.
SKU:
toughram-xg-rgb-memory-ddr4-4400mhz-16gb
₨ 28,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| MEMORY TYPE | DDR4 |
|---|---|
| CAPACITY | 16GB Kit (8G x2) |
| TESTED LATENCY | 19-25-25-45 |
| VOLTAGE (V) | 1.45 V |
| SPEED | 4400 MHz |
| COMPATIBILITY | Intel 600,500, 400, 300 Series AMD X570 , B550 |
| MODULE TYPE | DIMM |
| PERFORMANCE PROFILE | XMP 2.0 Ready |
| PACKAGE CONTENT | 2 x 8GB memory modules |
| COLOR | White |
| WARRANTY | Limited Lifetime Warranty |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Series | Enter Value |
Performance Specifications
| Timing | Enter Value |
|---|---|
| Voltage: | Enter Value |
| Multi-channel Kit | Enter Value |
| Performance Profile | Enter Value |
Features
| Compatibility | Enter Value |
|---|---|
| Heat Spreader | Enter Value |
| Recommended Use | Enter Value |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 4400MHz 16GB” Cancel reply
Related Products
Thermaltake S300 Tempered Glass (TG) Mid-Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 15,199.00
SKU:
thermaltake-s300
Thermaltake View 51 Tempered Glass Snow ARGB Edition Full Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 21,500.00
SKU:
thermaltake-51tg-snow
Thermaltake The Tower 900 E-ATX Vertical Super Tower Chassis – Black Casing
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 27,500.00
SKU:
thermaltake-tower900
AMD Ryzen 9 3900X CPU / Unlocked / 12 Cores / 24 Threads / 3.8GHz base / 4.6GHz boost / 64MB L3 Cache / 105W TDP
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 45,000.00
SKU:
amd-ryzen-9-3900x-processor
| Brand | AMD |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
AMD Ryzen 7 3700X CPU / Unlocked / 8 Cores / 16 Threads / 3.6GHz base / 4.4GHz boost / 32MB L3 Cache / 65W TDP
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 30,000.00
SKU:
amd-ryzen-7-3700x-processor
| Brand | AMD |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
TOUGHRAM Z-ONE RGB Memory DDR4 3200MHz (8GB x 1)
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 12,000.00
SKU:
toughram-z-one-rgb-memory-ddr4-3200mhz




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.