TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 4600MHz 16GB (8GB x2)-White
Built with high-quality components, the TOUGHRAM XG RGB White features a unique white design and 16 LEDs for a more dynamic lighting experience, providing high gaming performance with vivid RGB colors.
SKU:
toughram-xg-rgb-memory-4600mhz
₨ 28,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| P/N | RG06D408GX2-4600C19B |
|---|---|
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| CAPACITY | 16GB Kit (8G x2) |
| TESTED LATENCY | 19-26-26-45 |
| VOLTAGE (V) | 1.5 V |
| SPEED | 4600 MHz |
| COMPATIBILITY | Intel Z690, Z590 , Z490 AMD X570 , B550 |
| MODULE TYPE | DIMM |
| PERFORMANCE PROFILE | XMP 2.0 Ready |
| PACKAGE CONTENT | 2 x 8GB memory modules |
| COLOR | White |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Series | Enter Value |
Performance Specifications
| Timing | Enter Value |
|---|---|
| Voltage: | Enter Value |
| Multi-channel Kit | Enter Value |
| Performance Profile | Enter Value |
Features
| Compatibility | Enter Value |
|---|---|
| Heat Spreader | Enter Value |
| Recommended Use | Enter Value |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 4600MHz 16GB (8GB x2)-White” Cancel reply
Related Products
Thermaltake H200 TG RGB ATX Mid Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 15,799.00
SKU:
thermaltake-h200
Thermaltake Level 20 GT ARGB Black Edition Full Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 27,500.00
SKU:
thermaltake-20gt-argb
AMD Ryzen 7 3700X CPU / Unlocked / 8 Cores / 16 Threads / 3.6GHz base / 4.4GHz boost / 32MB L3 Cache / 65W TDP
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 30,000.00
SKU:
amd-ryzen-7-3700x-processor
| Brand | AMD |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
Intel Core i7-12700K 3.6 GHz 12-Core LGA 1700 Alder Lake Processor
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 61,000.00
SKU:
intel-core-i7-12700k-processor
| Brand | Intel |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | LGA 1700 |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
TH240 ARGB Sync Snow Edition AIO Liquid Cooler
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 15,500.00
SKU:
th240-argb-sync-snow





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.