TOUGHAIR 310 CPU Cooler
A single tower designed CPU cooler equipped with an optimized 120 mm high static pressure fan and newly designed heat sink, which guarantees its outstanding performance
SKU:
toughair-310-cpu-cooler
₨ 11,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| P/N | CL-P074-AL12BL-A |
|---|---|
| COMPATIBILITY | Intel LGA 1700/1200/1156/1155/1151/1150 AMD AM5/AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2/FM1 |
| DIMENSIONS | 123.6 x 71.7 x 159.5 mm ( L x W x H) |
| HEATSINK MATERIAL | Aluminum Fins Copper Heatpipes |
| HEATPIPE | Φ6mm x 4 pcs |
| FAN DIMENSION | 120 x 120 x 25 mm ( L x W x H) |
| FAN QUANTITY | 1pcs |
| FAN SPEED | PWM 500 ~ 2000 RPM |
| RATED VOLTAGE | 12V |
| START VOLTAGE | 6.0 V |
| RATED CURRENT | 0.48 A |
| POWER INPUT | 5.76 W |
| AIR FLOW | 58.35 CFM |
| STATIC PRESSURE | 2.41 mm-H2O |
| ACOUSTICAL NOISE | 23.6 dBA |
| LIFE TIME/FAN LIFE TIME | 40,000 hours |
| PIN CONNECT | 2510 – 4Pin |
| COOLING POWER | 170 W |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Model | |
| Color | Enter Value |
Specifications
| CPU Socket Compatibility | Enter Value |
|---|---|
| Max CPU Cooler Height | Enter Value |
| Bearing Type | Enter Value |
| Noise Level | Enter Value |
| Power Connector | Enter Value |
| Heatsink Material | Enter Value |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “TOUGHAIR 310 CPU Cooler” Cancel reply
Related Products
Thermaltake Core P3 Tempered Glass Edition ATX Open Frame Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 17,800.00
SKU:
thermaltake-core-p3
Thermaltake The Tower 900 E-ATX Vertical Super Tower Chassis – Black Casing
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 27,500.00
SKU:
thermaltake-tower900
Intel Core i5-12600K Alder Lake (12th Gen) CPU / Unlocked / 10 Cores (6P + 4E) / 16 Threads / 3.70GHz Base / 4.90GHz Max Turbo / 150W TDP
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 40,000.00
SKU:
intel-core-i5-12600k-processor
| Brand | Intel |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 4000MHz 16GB (8GB x2)-White
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 25,000.00
SKU:
toughram-xg-rgb-memory-ddr4-4000mhz-16gb-8x2
TH360 ARGB Sync AIO Liquid Cooler
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 22,000.00
SKU:
th360-argb-sync-aio-liquid-cooler
TH420 ARGB Sync All-In-One Liquid Cooler
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 25,000.00
SKU:
th420-argb-sync-all-in-one-liquid-cooler







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.