Toughpower 1200W GOLD PS-TPD-1200MPCGUS-1 1200W Toughpower Series PS-TPD-1200MPCG – 1200W 80 PLUS® Gold Certified Semi Modular APFC PSU …
Toughpower Series PS-TPD-1200MPCG – 1200W 80 PLUS® Gold Certified Semi Modular APFC PSU ..
SKU:
toughpower-1200w-gold-ps-tpd-1200mpcgsu-1
₨ 31,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| P/N | PS-TPD-1200MPCGUS-1 |
|---|---|
| WATTS | 1200W |
| RGB FAN | No |
| FORM FACTOR | ATX |
| MODEL | TP-1200AH5CEG |
| TYPE | Intel ATX 12V V2.3 & EPS 12V standards |
| MAX. OUTPUT CAPACITY | 1200W |
| PEAK OUTPUT CAPACITY | 1250W |
| COLOR | Black |
| PFC (POWER FACTOR CORRECTION) | Active PFC |
| POWER GOOD SIGNAL | 100-500 msec |
| HOLD UP TIME | 16msec (minimum) @ 75% of full load at 115V / 230V input. |
| INPUT CURRENT | 12A – 6A |
| INPUT FREQUENCY RANGE | 60 Hz – 50 Hz |
| INPUT VOLTAGE | 115 Vac- 240 Vac |
| OPERATING TEMPERATURE | 0? to +40? |
| OPERATING HUMIDITY | 10% to 90%,non-condensing |
| STORAGE TEMPERATURE | -20 ? to +60 ? |
| STORAGE HUMIDITY | 5% to 95%, non-condensing |
| COOLING SYSTEM | 135mm double ball-bearing fan, 1500±10%R.P.M. |
| EFFICIENCY | 87-92% efficiency @ 20-100% load |
| MTBF | 120,000 hrs minimum |
| SAFETY APPROVAL | UL/ CB+Baurt mark/ CE/ FCC/ CCC/ GOST certification |
| PCI-E 6+2PIN | PCI-E 6+2pin x 8 |
| PROTECTION | OVP, OPP,SCP |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Model | |
| Weight |
Details
| Color | Enter Value |
|---|---|
| PSU Type | |
| Maximum Power | Enter Value |
| Fans | Enter Value |
| Main Connector | Enter Value |
| PCI-Express Connector | Enter Value |
| SATA Power Connector | Enter Value |
| Haswell Support | Enter Value |
| Max PSU Length | Enter Value |
| Modular | Enter Value |
| Hold-up Time | Enter Value |
| Energy-Efficient | Enter Value |
| Protection | Enter Value |
| Input Voltage | Enter Value |
| Input Frequency Range | Enter Value |
| Input Current | Enter Value |
| MTBF | Enter Value |
| Connectors | Enter Value |
Features
| Special Features | Enter Value |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Toughpower 1200W GOLD PS-TPD-1200MPCGUS-1 1200W Toughpower Series PS-TPD-1200MPCG – 1200W 80 PLUS® Gold Certified Semi Modular APFC PSU …” Cancel reply
Related Products
Thermaltake The Tower 900 E-ATX Vertical Super Tower Chassis – Black Casing
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 27,500.00
SKU:
thermaltake-tower900
Intel Core i5-12600K Alder Lake (12th Gen) CPU / Unlocked / 10 Cores (6P + 4E) / 16 Threads / 3.70GHz Base / 4.90GHz Max Turbo / 150W TDP
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 40,000.00
SKU:
intel-core-i5-12600k-processor
| Brand | Intel |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
TOUGHRAM Z-ONE RGB Memory DDR4 3200MHz (8GB x 1)
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 12,000.00
SKU:
toughram-z-one-rgb-memory-ddr4-3200mhz
ASUS TUF-B450M-PRO Gaming AMD B450m ATX gaming motherboard Aura Sync RGB LED lighting DDR4 4400MHz support Dual M.2 and native USB 3.1 Gen 2
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 22,500.00
SKU:
asus-tuf-b450m-pro-gaming-amd-b450m-atx-gaming-motherboard
ASUS Prime B450M-A II AMD AM4 (Ryzen 5000, 3rd/2nd/1st Gen Ryzen Micro ATX Motherboard (128GB DDR4, 4400 O.C.), NVMe, HDMI 2.0b/DVI/D-Sub, USB 3.2 Gen 2, BIOS Flashback, and Aura Sync)
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 16,500.00
SKU:
asus-prime-m450m-amd-4-ryzen-5000-3rd-2nd-1st-gen-ryzen-micro-atx-motherboard
TH240 ARGB Sync Snow Edition AIO Liquid Cooler
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 15,500.00
SKU:
th240-argb-sync-snow


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.