Thermaltake S100 Tempered Glass Snow Edition Micro Casing
Thermaltake S100 TG Snow Micro case comes with one tempered glass panel on the left, one preinstalled 120mm standard fan at the rear, and supports motherboards up to Micro-ATX.
SKU:
thermal-s100
₨ 15,199.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| P/N | CA-1Q9-00S6WN-00 |
| SERIES | S Series |
| MODEL | S100 TG Snow |
| CASE TYPE | Micro Case |
| DIMENSION (H X W X D) | 441 x 220 x 411 mm (17.36 x 8.66 x 16.18 inch) |
| NET WEIGHT | 6.1 kg / 13.45 lbs. |
| SIDE PANEL | Tempered Glass x 1 |
| COLOR | Exterior & Interior: White |
| MATERIAL | SPCC |
| COOLING SYSTEM | Rear (exhaust) : 120 x 120 x 25 mm fan (1000rpm, 16 dBA) |
| DRIVE BAYS -ACCESSIBLE -HIDDEN | – 2 x 2.5” (HDD Bracket); 2 x 3.5“ or 2 x 2.5” (HDD Rack); |
| EXPANSION SLOTS | 4 |
| MOTHERBOARDS | 6.7” x 6.7” (Mini ITX), 9.6” x 9.6” (Micro ATX), |
| I/O PORT | 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x HD Audio, |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) |
| FAN SUPPORT | Front: 3 x 120mm, 2 x 140mm Top: 2 x 120mm, 2 x 140mm, 1 x 200mm Rear: 1 x 120mm, |
| RADIATOR SUPPORT | Front: 1x 240mm, 1 x 280mm Top: 1 x 240mm, 1x 280mm Rear: 1 x 120mm, |
| CLEARANCE | CPU cooler height limitation: 165mm PSU length limitation: 160mm VGA length limitation: 330mm |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Casing Type | Enter Value |
| Color | Enter Value |
| Case Material | Enter Value |
| Motherboard Compatibility | Enter Value |
| Dust Filters | Enter Value |
Expansion
| Internal 3.5" Drive Bays | Enter Value |
|---|---|
| Internal 2.5" Drive Bays | Enter Value |
| Expansion Slots | Enter Value |
Front Panel Ports
| Front Ports | Enter Value |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Thermaltake S100 Tempered Glass Snow Edition Micro Casing” Cancel reply
Related Products
Thermaltake Core P3 Tempered Glass Edition ATX Open Frame Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 17,800.00
SKU:
thermaltake-core-p3
Thermaltake Core P5 Tempered Glass Ti Edition ATX Wall-Mount Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 21,500.00
SKU:
thermaltake-core-p5
AMD Ryzen 9 3950X 16 Core 32 Threads 4.7 GHz 72 MB Cache
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 118,500.00
SKU:
amd-ryzen-9-3950x-processor
| Brand | AMD |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
ASUS Prime B450M-A II AMD AM4 (Ryzen 5000, 3rd/2nd/1st Gen Ryzen Micro ATX Motherboard (128GB DDR4, 4400 O.C.), NVMe, HDMI 2.0b/DVI/D-Sub, USB 3.2 Gen 2, BIOS Flashback, and Aura Sync)
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 16,500.00
SKU:
asus-prime-m450m-amd-4-ryzen-5000-3rd-2nd-1st-gen-ryzen-micro-atx-motherboard





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.