Printer Epson M15140 A3 Wi-Fi Multi-Function Inkjet
₨ 140,999.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
Specification
Basic Information
| Printer Type | ink tank type printer |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy with ADF |
| Brand | Epson |
Printing Specifications
| Print Speed | Up to 32 ppm draft (A4) |
|---|
Scanning Specifications
| Scan Resolution | 1200 x 2400 dpi |
|---|---|
| Scan Size | Up to 297 x 431.8 mm |
Copy Specifications
| Copy Speed | Flatbed 23 ipm, ADF 22.5 ipm simplex / 15.5 ipm duplex. |
|---|---|
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
Paper Handling
| Paper Sizes | A3, Super B, Indian Legal, Letter, A4, envelopes |
|---|---|
| Input Capacity | Two 250-sheet cassettes + 50-sheet rear slot |
Connectivity
| Interfaces | USB 2.0, Ethernet, Wi-Fi, Wi-Fi Direct |
|---|
Display and Controls
| Display | 2.7″ LCD touchscreen |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Printer Epson M15140 A3 Wi-Fi Multi-Function Inkjet” Cancel reply
Related Products
Epson EcoTank L8180 A3+ Photo Printer Price in Nepal | Print, Scan, Copy
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 117,999.00
| Printer Type | Multifunction InkTank Photo Printer |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Brand | Epson |
| Model | L8180 |
| Print Speed | 32 ppm (black and color) |
| Scan Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Scan Size | up to 216 x 355.6 mm (8.5″ x 14″) |
| Copy Speed | 37 cpm (mono), 38 cpm (color) |
| Copy Resolution | 720 x 720 dpi |
| Paper Sizes | upports A3+, A3, A4, A5, A6, B5, B6, C6, DL |
| Input Capacity | Up to 100 sheets of A4 plain paper |
| Interfaces | LAN Ethernet 10Base-T/100Base-TX, Wi-Fi, Wi-Fi Direct, USB Hi-Speed, SD Memory Card slot |
| Display | 4.3-inch color touchscreen |
Printer Epson L3560 Multi-Function Inkjet
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 36,999.00
| Printer Type | Multi-function Inkjet |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Brand | Epson |
| Model | L15150 |
| Print Speed | Up to 15 ppm (color and mono) |
| Scan Resolution | Up to 4800 x 1200 dpi |
| Scan Size | Up to A4 (216 x 297 mm) |
| Copy Speed | 10 sec (mono), 14 sec (color) |
| Copy Resolution | Up to 4800 x 1200 dpi |
| Paper Sizes | A4, A5, A6, B5, B6, C6, DL envelopes |
| Input Capacity | 100 sheets (rear tray) |
| Interfaces | Wi-Fi, Wi-Fi Direct, USB 2.0 |
| Display | 3.7 cm color LCD screen |
Printer Epson M2050 Multi-Function Mono WiFi
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 37,999.00
| Printer Type | Ink Tank, Mono |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy with ADF |
| Brand | Epson |
| Model | M2050 |
| Print Speed | Up to 33 ppm (Draft mode), 18 ipm (Simplex) |
| Scan Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Scan Size | Up to A4 (216 x 297 mm) |
| Copy Speed | 14 ipm (ISO A4 Black) |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Paper Sizes | A4, A5, A6, B5, B6, Letter, Legal, Indian-Legal, photo sizes, envelopes |
| Input Capacity | 100 sheets |
| Interfaces | USB 2.0, Ethernet, Wi-Fi, Wi-Fi Direct |
| Display | Built-in display with easy user interface |
Eco Tank L8050 A4 Wi-Fi Ink Tank Photo Printer
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 55,000.00
| Printer Type | Ink Tank Photo Printer |
|---|---|
| Functions | |
| Brand | Epson |
| Model | EcoTank L8050 |
| Print Speed | 30ppm |
| Scan Resolution | 5.760 x 1.440 DPI |
| Scan Size | A4 |
| Copy Speed | 22 pages/min Monochrome (plain paper 75 g/m²), 22 pages/min Colour (plain paper 75 g/m²), 12 Seconds per 10 x 15 cm photo (Epson Premium Glossy Photo Paper) |
| Copy Resolution | 5.760 x 1.440 DPI |
| Paper Sizes | A4, Letter, A5, A5 (Long Edge), A6, Executive |
| Input Capacity | 100 Sheets Standard, 100 Sheets Maximum, 20 Photo Sheets |
| Interfaces | USB, Wireless LAN IEEE 802.11a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Display | No Display |
Epson LQ-2190 Dot Matrix Printer
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 125,000.00
| Printer Type | Impact dot matrix |
|---|---|
| Functions | |
| Print Speed | 480 cps |
| Paper Sizes | Cut sheet (single sheet, multi part), Continuous paper (single and multi part), Roll paper, Envelope, Card, Label (cut sheet and fan fold) |
| Input Capacity | 30-sheets |
| Interfaces | Network Ready, USB 2.0 |
| Mobile Printing | Yes |
| Display | Yes |
| Brand | Epson |
| Model | LQ-2190 |


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.