Epson LQ-2190 Dot Matrix Printer
₨ 125,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
Specification
Basic Information
| Printer Type | Impact dot matrix |
|---|---|
| Functions | |
| Brand | Epson |
Printing Specifications
| Print Speed | 480 cps |
|---|
Paper Handling
| Paper Sizes | Cut sheet (single sheet, multi part), Continuous paper (single and multi part), Roll paper, Envelope, Card, Label (cut sheet and fan fold) |
|---|---|
| Input Capacity | 30-sheets |
Connectivity
| Interfaces | Network Ready, USB 2.0 |
|---|---|
| Mobile Printing | Yes |
Display and Controls
| Display | Yes |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Epson LQ-2190 Dot Matrix Printer” Cancel reply
Related Products
Printer Epson L3560 Multi-Function Inkjet
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 36,999.00
| Printer Type | Multi-function Inkjet |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Brand | Epson |
| Model | L15150 |
| Print Speed | Up to 15 ppm (color and mono) |
| Scan Resolution | Up to 4800 x 1200 dpi |
| Scan Size | Up to A4 (216 x 297 mm) |
| Copy Speed | 10 sec (mono), 14 sec (color) |
| Copy Resolution | Up to 4800 x 1200 dpi |
| Paper Sizes | A4, A5, A6, B5, B6, C6, DL envelopes |
| Input Capacity | 100 sheets (rear tray) |
| Interfaces | Wi-Fi, Wi-Fi Direct, USB 2.0 |
| Display | 3.7 cm color LCD screen |
Printer Epson L3210 Ecotank
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 27,999.00
| Printer Type | Multifunction InkTank Printer (Print, Scan, Copy) |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Brand | Epson |
| Model | TM-U220B |
| Print Speed | 10 ppm (Black), 5 ppm (Color) |
| Scan Resolution | 600 x 1200 dpi optical |
| Scan Size | Up to 8.5 x 11.7 inches (A4) |
| Copy Speed | Up to 7.0 ipm |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Paper Sizes | A4, Letter, others |
| Input Capacity | Up to 100 sheets (plain paper) |
| Interfaces | USB |
| Display | No Display |
HP LaserJet MFP M236sdn – Monochrome Laser 3-in-1 Printer
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 55,000.00
| Printer Type | Multi Function LazerJet Printer |
|---|---|
| Functions | Print, scan and copy |
| Print Speed | Up to 40 ppm |
| Scan Resolution | 600 x 600dpi |
| Scan Size | A4 |
| Copy Speed | Up to 38 CPM |
| Copy Resolution | 600 x 600dpi |
| Paper Sizes | ‎A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope C5 / COM10 / DL, Monarch |
| Input Capacity | 2 Paper trays |
| Interfaces | USB 2.0 |
| Mobile Printing | No |
| Display | 6.86 cm (2.7 in) Colour Touchscreen |
| Brand | HP |
| Model | HP LaserJet MFP M236sdn Black and white printer |
Canon LBP6030 Printer – Black & White Laser | Fast & Compact | Price in Nepal
Rated 0 out of 5
Out of stock
₨ 19,000.00
| Printer Type | Laserjet Black Printer |
|---|---|
| Functions | |
| Print Speed | 30ppm |
| Scan Resolution | 600 x 600dpi |
| Scan Size | A4 |
| Paper Sizes | ‎A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope C5 / COM10 / DL, Monarch |
| Input Capacity | 150-sheets |
| Interfaces | USB 2.0 |
| Mobile Printing | No |
| Display | 7 Segment (1 digit) LED |
| Brand | Canon |
| Model | Canon LBP6030 Printer |
Epson EcoTank L3210 3-in-1 Color Printer
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 28,000.00
| Printer Type | Multi Function InkJet Printer |
|---|---|
| Functions | Print, scan and copy |
| Print Speed | 26ppm |
| Scan Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Scan Size | A4 |
| Copy Speed | 26 CPM |
| Copy Resolution | 600 x 600dpi |
| Paper Sizes | ‎A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope C5 / COM10 / DL, Monarch |
| Input Capacity | 30-sheets |
| Interfaces | USB 2.0 |
| Mobile Printing | No |
| Display | No Display |
| Brand | Epson |
| Model | L3210 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.