HP LaserJet MFP M236sdn – Monochrome Laser 3-in-1 Printer
₨ 55,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
HP LaserJet MFP M236sdn is the perfect mix of printing, scanning, and copying capabilities in a single, space-efficient device. This has made it sufficient for offices that are concerned with efficiency, reliability, and low running costs.
Up to 29 ppm monochrome printing speed
Automatic duplex (2-sided) printing
Print, scan, and copy in one compact device
40-sheet ADF for fast multi-page scanning
- Recommended monthly volume: 200 – 2,000 pages (duty cycle up to 20,000)
QnA for HP LaserJet MFP M236sdn
1. Can it scan and copy?
Yepp, the printer is a 3-in-1 multifunction printer it can be used to print, scan, and copy. Having a 40-sheet ADF (Automatic Document Feeder) makes it faster scanning for multi-page documents.
2. Does the HP M236sdn support wireless printing?
No. This model of HP printer only offers offers USB 2.0 and Ethernet (wired network) connectivity.
Specification
Basic Information
| Printer Type | Multi Function LazerJet Printer |
|---|---|
| Functions | Print, scan and copy |
| Brand | HP |
Printing Specifications
| Print Speed | Up to 40 ppm |
|---|
Scanning Specifications
| Scan Resolution | 600 x 600dpi |
|---|---|
| Scan Size | A4 |
Copy Specifications
| Copy Speed | Up to 38 CPM |
|---|---|
| Copy Resolution | 600 x 600dpi |
Paper Handling
| Paper Sizes | A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope C5 / COM10 / DL, Monarch |
|---|---|
| Input Capacity | 2 Paper trays |
Connectivity
| Interfaces | USB 2.0 |
|---|---|
| Mobile Printing | No |
Display and Controls
| Display | 6.86 cm (2.7 in) Colour Touchscreen |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “HP LaserJet MFP M236sdn – Monochrome Laser 3-in-1 Printer” Cancel reply
Related Products
Printer Epson M15140 A3 Wi-Fi Multi-Function Inkjet
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 140,999.00
| Printer Type | ink tank type printer |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy with ADF |
| Brand | Epson |
| Model | M15140 |
| Print Speed | Up to 32 ppm draft (A4) |
| Scan Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Scan Size | Up to 297 x 431.8 mm |
| Copy Speed | Flatbed 23 ipm, ADF 22.5 ipm simplex / 15.5 ipm duplex. |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Paper Sizes | A3, Super B, Indian Legal, Letter, A4, envelopes |
| Input Capacity | Two 250-sheet cassettes + 50-sheet rear slot |
| Interfaces | USB 2.0, Ethernet, Wi-Fi, Wi-Fi Direct |
| Display | 2.7″ LCD touchscreen |
Printer Epson M2050 Multi-Function Mono WiFi
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 37,999.00
| Printer Type | Ink Tank, Mono |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy with ADF |
| Brand | Epson |
| Model | M2050 |
| Print Speed | Up to 33 ppm (Draft mode), 18 ipm (Simplex) |
| Scan Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Scan Size | Up to A4 (216 x 297 mm) |
| Copy Speed | 14 ipm (ISO A4 Black) |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Paper Sizes | A4, A5, A6, B5, B6, Letter, Legal, Indian-Legal, photo sizes, envelopes |
| Input Capacity | 100 sheets |
| Interfaces | USB 2.0, Ethernet, Wi-Fi, Wi-Fi Direct |
| Display | Built-in display with easy user interface |
Printer Epson L4260 Multi-Function Inkjet
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 58,999.00
| Printer Type | Multifunction inkjet |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Brand | Epson |
| Model | L4260 |
| Print Speed | 10.5 ppm black, 5 ppm color (ISO); 33 ppm black, 15 ppm color (plain paper) |
| Scan Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Scan Size | 216 x 297 mm (A4 size) |
| Copy Speed | Matches print speeds |
| Copy Resolution | 300 x 600 dpi |
| Paper Sizes | A4, A5, A6, B5, DL, C6 |
| Input Capacity | Up to 100 sheets (plain paper) |
| Interfaces | Hi-Speed USB 2.0, Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n), Wi-Fi Direct |
| Display | No Display |
Printer Epson TM-U220B POS
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 44,999.00
| Printer Type | dot matrix printer |
|---|---|
| Functions | |
| Brand | Epson |
| Model | TM-U220B |
| Print Speed | 4.7 lines per second |
| Scan Resolution | No |
| Scan Size | A4 |
| Copy Speed | 4.7 LPS (40 columns, 16 CPI) / Approx. 6 LPS (30 columns, 16 CPI) |
| Copy Resolution | one original plus one copy simultaneously |
| Paper Sizes | 57.5mm, 69.5mm, 76mm |
| Interfaces | optional USB and 10 Base-T Ethernet |
| Display | No Display |
Eco Tank L8050 A4 Wi-Fi Ink Tank Photo Printer
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 55,000.00
| Printer Type | Ink Tank Photo Printer |
|---|---|
| Functions | |
| Brand | Epson |
| Model | EcoTank L8050 |
| Print Speed | 30ppm |
| Scan Resolution | 5.760 x 1.440 DPI |
| Scan Size | A4 |
| Copy Speed | 22 pages/min Monochrome (plain paper 75 g/m²), 22 pages/min Colour (plain paper 75 g/m²), 12 Seconds per 10 x 15 cm photo (Epson Premium Glossy Photo Paper) |
| Copy Resolution | 5.760 x 1.440 DPI |
| Paper Sizes | A4, Letter, A5, A5 (Long Edge), A6, Executive |
| Input Capacity | 100 Sheets Standard, 100 Sheets Maximum, 20 Photo Sheets |
| Interfaces | USB, Wireless LAN IEEE 802.11a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Display | No Display |
Canon LBP6030 Printer – Black & White Laser | Fast & Compact | Price in Nepal
Rated 0 out of 5
Out of stock
₨ 19,000.00
| Printer Type | Laserjet Black Printer |
|---|---|
| Functions | |
| Print Speed | 30ppm |
| Scan Resolution | 600 x 600dpi |
| Scan Size | A4 |
| Paper Sizes | A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope C5 / COM10 / DL, Monarch |
| Input Capacity | 150-sheets |
| Interfaces | USB 2.0 |
| Mobile Printing | No |
| Display | 7 Segment (1 digit) LED |
| Brand | Canon |
| Model | Canon LBP6030 Printer |


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.