Acer Predator Orion 7000 Gaming Desktop | 13th Gen i7 13700KF | RTX 4080 12GB | 32GB RAM | 512GB SSD | 2 Years Warranty
SKU:
acer-predator-orion-7000
₨ 590,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
The Acer Predator Orion 7000 Gaming Desktop is built for demanding gamers. Powered by a 13th Gen Intel Core i7-13700KF, it reaches speeds up to 5.4 GHz with turbo boost, ensuring smooth gameplay. The RTX 4080 12GB graphics card delivers stunning visuals, while 32GB DDR5 RAM guarantees top-tier performance in gaming and multitasking. The 512GB SSD offers fast boot times and quick load speeds for your games and software.
Designed with advanced cooling, the Orion 7000 stays cool even during long gaming sessions. With a 2-year warranty, your investment is protected. Perfect for gaming, streaming, and content creation, the Acer Predator Orion 7000 provides an immersive experience at the highest level.
Specification
Overview
| Brand | Acer |
|---|---|
| Clock Speed | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
Motherboard
| M.2 Slots for SSD | Enter value |
|---|---|
| PCI Express x1 Slots | Enter value |
| PCI Express x16 Slots | Enter value |
| Motherboard Brand | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| NVMe Slots | Enter Value |
| Motherboard Type | Enter Value |
Storage
| HDD | 2TB HDD |
|---|
Display Support
| External Display | Enter value |
|---|---|
| Maximum Resolution | Enter value |
Features
| Cooling System | Enter Value |
|---|---|
| RGB Lighting | Enter Value |
| No. of Fans | Enter Value |
Color
| RGB Lighting | Enter Value |
|---|
Ports and Connectivity
| HDMI | Enter Value |
|---|---|
| Card Reader | Enter Value |
Power Supply
| Wattage | Enter value |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Acer Predator Orion 7000 Gaming Desktop | 13th Gen i7 13700KF | RTX 4080 12GB | 32GB RAM | 512GB SSD | 2 Years Warranty” Cancel reply
Related Products
GMKtec G10 Mini PC Computer | AMD Ryzen 5 3500U | Quad-Core 8-8Thread | 16GB RAM | 512 M.2 SSD | Windows 11 | 1 Year Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
nitro-n50-650-gaming-desktop-computer-2-2
Dell Alienware Aurora Gaming Desktop ACT1250 | Intel Core Ultra 9 285K Processor | GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 | 64GB DDR5 RAM 5200 MT/s | 2TB NVMe M.2 PCIe SSD | Windows 11 | 3 Years Authorized Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 965,000.00
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model | Alienware Aurora Gaming Desktop |
| Released Date | 2026 |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 9 processor 285K (24-Core, 76MB Total Cache, 3.7GHz to 5.7GHz) |
| Installed System Memory | 64GB Dual Channel DDR5 (2x 32GB – Green) 5200 MT/s |
| SSD Capacity | 2 TB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 |
| Operating System | (Dell Technologies recommends Windows 11 Pro for business) Windows 11 Home |
| Color | Black |
| Cooling System | 1000W Platinum Rated PSU, Clea r Door & 240mm Liquid Cooler w ith AlienFX lighting |
| Speaker | Onboard, Realtek high-performance Audio chip (ALC1220) |
| Weight | 33.9 LBS |
| Warranty | 3 years |
AMD MID RANGE CUSTOM GAMING PC BUILD | AMD Ryzen 7 9700X | PNY RTX 4060 8GB | 16GB DDR5 RAM | 1TB SSD
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 215,000.00
SKU:
custom-build-2
Dell Optiplex Tower 7010 i5 13th Gen | 8GB RAM | 256 SSD | 19″ Monitor
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 105,000.00
SKU:
ON92918-1
Acer Predator Orion 7000 Gaming Desktop | 13th Gen i9 13900KF | RTX 4090 24GB | 64GB RAM | 1TB SSD | 2 Year Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 765,000.00
SKU:
acer-predator-orion-7000-gaming-desktop
| Brand | Acer |
|---|---|
| Clock Speed | Enter Value |
| HDD | 2TB HDD |
| External Display | Enter value |
| Maximum Resolution | Enter value |
| Cooling System | Enter Value |
| RGB Lighting | Enter Value |
| HDMI | Enter Value |
| Card Reader | Enter Value |
| Wattage | Enter value |
| Display Size | 155×312.6x221x2 mm |
| M.2 Slots for SSD | Enter value |
| PCI Express x1 Slots | Enter value |
| PCI Express x16 Slots | Enter value |
| Threads | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Motherboard Brand | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| NVMe Slots | Enter Value |
| No. of Fans | Enter Value |
| Motherboard Type | Enter Value |
Dell Vostro 3910 i5 12th Gen | 8gb Ram | 256gb | Wi-Fi Desktop 19″ Monitor
Rated 0 out of 5
Out of stock
₨ 82,000.00
SKU:
dell-vostro-3910-i5-8gb-256gb-12th






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.