Acer Predator Orion 7000 Gaming Desktop | 13th Gen i9 13900KF | RTX 4090 24GB | 64GB RAM | 1TB SSD | 2 Year Warranty
SKU:
acer-predator-orion-7000-gaming-desktop
₨ 765,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
The Acer Predator Orion 7000 Gaming Desktop is powered by the 13th Gen Intel Core i9-13900KF processor, delivering exceptional speed for demanding tasks and the RTX 4090 24GB graphics card for breathtaking visuals and smooth gameplay at ultra settings. With 64GB DDR5 RAM, this desktop excels in multitasking and running resource-heavy applications without lag. The 1TB SSD ensures fast load times and ample storage for your games, media, and software.
Designed for intense gaming sessions, the Orion 7000 features an advanced cooling system to maintain peak performance. Backed by a 2-year warranty, this desktop is built to handle gaming, streaming, and content creation with ease, offering both reliability and power for all your computing needs.
Specification
Overview
| Brand | Acer |
|---|---|
| Clock Speed | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
Motherboard
| M.2 Slots for SSD | Enter value |
|---|---|
| PCI Express x1 Slots | Enter value |
| PCI Express x16 Slots | Enter value |
| Motherboard Brand | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| NVMe Slots | Enter Value |
| Motherboard Type | Enter Value |
Storage
| HDD | 2TB HDD |
|---|
Display Support
| External Display | Enter value |
|---|---|
| Maximum Resolution | Enter value |
Features
| Cooling System | Enter Value |
|---|---|
| RGB Lighting | Enter Value |
| No. of Fans | Enter Value |
Color
| RGB Lighting | Enter Value |
|---|
Ports and Connectivity
| HDMI | Enter Value |
|---|---|
| Card Reader | Enter Value |
Power Supply
| Wattage | Enter value |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Acer Predator Orion 7000 Gaming Desktop | 13th Gen i9 13900KF | RTX 4090 24GB | 64GB RAM | 1TB SSD | 2 Year Warranty” Cancel reply
Related Products
Dell Alienware Aurora Gaming Desktop ACT1250 | Intel Core Ultra 7 265KF Processor | 16GB DDR5 RAM | 1TB SSD | RTX 5060 8GB GDDR7 | Windows 11 | 3 Years Authorized Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 515,000.00
SKU:
nitro-n50-650-gaming-desktop-computer-2-1-1
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model | Alienware Aurora Gaming Desktop |
| Released Date | 2026 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265KF (20-core, up to 5.3GHz) |
| Installed System Memory | 16GB DDR5-5200 MT/s |
| SSD Capacity | 1TB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 |
| Operating System | (Dell Technologies recommends Windows 11 Pro for business) Windows 11 Home |
| Color | Black |
| Cooling System | 1000W Platinum Rated PSU, Clea r Door & 240mm Liquid Cooler w ith AlienFX lighting |
| Speaker | Onboard, Realtek high-performance Audio chip (ALC1220) |
| Weight | 33.9 LBS |
| Warranty | 3 years |
Dell Alienware Aurora Gaming Desktop ACT1250 | Intel Core Ultra 9 285K Processor | GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 | 64GB DDR5 RAM 5200 MT/s | 2TB NVMe M.2 PCIe SSD | Windows 11 | 3 Years Authorized Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 965,000.00
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model | Alienware Aurora Gaming Desktop |
| Released Date | 2026 |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 9 processor 285K (24-Core, 76MB Total Cache, 3.7GHz to 5.7GHz) |
| Installed System Memory | 64GB Dual Channel DDR5 (2x 32GB – Green) 5200 MT/s |
| SSD Capacity | 2 TB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 |
| Operating System | (Dell Technologies recommends Windows 11 Pro for business) Windows 11 Home |
| Color | Black |
| Cooling System | 1000W Platinum Rated PSU, Clea r Door & 240mm Liquid Cooler w ith AlienFX lighting |
| Speaker | Onboard, Realtek high-performance Audio chip (ALC1220) |
| Weight | 33.9 LBS |
| Warranty | 3 years |
ACER VERITON VS2720G | INTEL CORE I7-14700 PROCESSOR | 8GB DDR5 RAM | 512GB NVME SSD | WIFI | ACER K202Q 19.5″LED
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 196,000.00
Dell Optiplex Tower 7010 i7 13th Gen | 8GB RAM | 512 SSD | 19″ Monitor
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 135,000.00
SKU:
ON92918
Acer Nitro N50-650 Gaming Desktop i5 13400F | 16GB DDR4 RAM | 512GB M.2 pcie SSD | Intel Arc A380 6GB Graphics Card | Win 11 | 2 Years Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
nitro-n50-650-gaming-desktop-computer
| Brand | Acer |
|---|---|
| Color | Black |
| Card Reader | NO |
| Cooling System | Air Cooling |
| HDR Support | NO |
| Display Size | – |
| Released Date | 2023 |
| Installed System Memory | 8GB |
| Screen to body Ratio | 16:9 |
| Weight | 2..3kg |
| Speaker | YES |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Touchpad | Multi-touch |
| RAM Type | DDR4 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Headphones and MIc | YES |
| Display Type | LED |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor | Intel |
| Warranty | 3 years |
Dell Vostro 3910 i5 12th Gen | 8gb Ram | 256gb | Wi-Fi Desktop 19″ Monitor
Rated 0 out of 5
Out of stock
₨ 82,000.00
SKU:
dell-vostro-3910-i5-8gb-256gb-12th





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.