Tough power 750W Gold Modular
Toughpower Series TPD-0750M – 750W 80 PLUS® Gold Certified Semi Modular APFC PSU
SKU:
toughpower-750w-gold-modular
₨ 14,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| P/N | PS-TPD-0750MPCG |
|---|---|
| WATTS | 750W |
| RGB FAN | No |
| FORM FACTOR | ATX |
| MODEL | TP-750AH3CCG-B |
| TYPE | Intel ATX 12V V2.3 & EPS 12V standards |
| MAX. OUTPUT CAPACITY | 750W |
| PEAK OUTPUT CAPACITY | 900W |
| COLOR | Black |
| PFC (POWER FACTOR CORRECTION) | Active PFC |
| POWER GOOD SIGNAL | 100-500 msec |
| HOLD UP TIME | 12msec (minimum) @ 80% of full load at 115V / 230V input. |
| INPUT CURRENT | 10A |
| INPUT FREQUENCY RANGE | 47 Hz – 63 Hz |
| INPUT VOLTAGE | 100 Vac- 240 Vac |
| OPERATING TEMPERATURE | 0? to +40? |
| OPERATING HUMIDITY | 20% to 90%,non-condensing |
| STORAGE TEMPERATURE | -40 ? to +70 ? |
| STORAGE HUMIDITY | 5% to 95%, non-condensing |
| COOLING SYSTEM | 140mm double ball-bearing fan, 1500±10%R.P.M. |
| EFFICIENCY | 87-92% efficiency @ 20-100% load |
| MTBF | 120,000 hrs minimum |
| SAFETY APPROVAL | UL/ TUV/ CE/ FCC/ BSMI/ EAC certification |
| PCI-E 6+2PIN | PCI-E 6+2pin x 4 |
| PROTECTION | OVP, OPP,SCP |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Model | |
| Weight |
Details
| Color | Enter Value |
|---|---|
| PSU Type | |
| Maximum Power | Enter Value |
| Fans | Enter Value |
| Main Connector | Enter Value |
| PCI-Express Connector | Enter Value |
| SATA Power Connector | Enter Value |
| Haswell Support | Enter Value |
| Max PSU Length | Enter Value |
| Modular | Enter Value |
| Hold-up Time | Enter Value |
| Energy-Efficient | Enter Value |
| Protection | Enter Value |
| Input Voltage | Enter Value |
| Input Frequency Range | Enter Value |
| Input Current | Enter Value |
| MTBF | Enter Value |
| Connectors | Enter Value |
Features
| Special Features | Enter Value |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Tough power 750W Gold Modular” Cancel reply
Related Products
Thermaltake S300 Tempered Glass (TG) Mid-Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 15,199.00
SKU:
thermaltake-s300
Thermaltake View 51 Tempered Glass Snow ARGB Edition Full Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 21,500.00
SKU:
thermaltake-51tg-snow
Thermaltake A500 Aluminum Tempered Glass Edition Mid Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 24,500.00
SKU:
thermaltake-a500
AMD Ryzen 5 3600 CPU / Unlocked / 6 Cores / 12 Threads / 3.6GHz base / 4.2GHz boost / 32MB L3 Cache / 65W TDP
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 25,000.00
SKU:
amd-ryzen-5-3600-processor
| Brand | AMD |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
Intel Core i5-12600K Alder Lake (12th Gen) CPU / Unlocked / 10 Cores (6P + 4E) / 16 Threads / 3.70GHz Base / 4.90GHz Max Turbo / 150W TDP
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 40,000.00
SKU:
intel-core-i5-12600k-processor
| Brand | Intel |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 4600MHz 16GB (8GB x2)-White
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 28,000.00
SKU:
toughram-xg-rgb-memory-4600mhz






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.