Tough power 1000W GOLD PS-TPD-1000MPCG 1000W Tough power Series PS-TPD-1000MPCG – 1000W 80 PLUS Gold Certified Semi Modular APFC PSU
PS-TPD-1000MPCG
850W
1000W
1200W
1500W
Toughpower Series PS-TPD-1000MPCG – 1000W 80 PLUS® Gold Certified Semi Modular APFC PSU
SKU:
toughpower-1000w-gold-powersupply
₨ 25,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| P/N | PS-TPD-1000MPCG |
|---|---|
| WATTS | 1000W |
| RGB FAN | No |
| FORM FACTOR | ATX |
| TYPE | Intel ATX 12V V2.3 & EPS 12V standards |
| MAX. OUTPUT CAPACITY | 1000W |
| PEAK OUTPUT CAPACITY | 1050W |
| COLOR | Black |
| PFC (POWER FACTOR CORRECTION) | Active PFC |
| POWER GOOD SIGNAL | 100-500 msec |
| HOLD UP TIME | 16msec (minimum) @ 75% of full load at 115V / 230V input. |
| INPUT CURRENT | 12A – 6A |
| INPUT FREQUENCY RANGE | 60 Hz – 50 Hz |
| INPUT VOLTAGE | 100 Vac- 240 Vac |
| OPERATING TEMPERATURE | 0? to +40? |
| OPERATING HUMIDITY | 10% to 90%,non-condensing |
| STORAGE TEMPERATURE | -20 ? to +60 ? |
| STORAGE HUMIDITY | 5% to 95%, non-condensing |
| COOLING SYSTEM | 135mm double ball-bearing fan, 1500±10%R.P.M. |
| EFFICIENCY | 87-92% efficiency @ 20-100% load |
| MTBF | 120,000 hrs minimum |
| SAFETY APPROVAL | UL/ CB+Baurt mark/ CE/ FCC/ CCC/ GOST certification |
| PCI-E 6+2PIN | PCI-E 6+2pin x 6 |
| P. G. SIGNAL | PS-TPD-1000MPCG |
| PROTECTION | OVP, OPP,SCP |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Model | |
| Weight |
Details
| Color | Enter Value |
| PSU Type | |
| Maximum Power | Enter Value |
| Fans | Enter Value |
| Main Connector | Enter Value |
| PCI-Express Connector | Enter Value |
| SATA Power Connector | Enter Value |
| Haswell Support | Enter Value |
| Max PSU Length | Enter Value |
| Modular | Enter Value |
| Hold-up Time | Enter Value |
| Energy-Efficient | Enter Value |
| Protection | Enter Value |
| Input Voltage | Enter Value |
| Input Frequency Range | Enter Value |
| Input Current | Enter Value |
| MTBF | Enter Value |
| Connectors | Enter Value |
Features
| Special Features | Enter Value |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
Rated 4 out of 5
Rated 3 out of 5
Rated 2 out of 5
Rated 1 out of 5
Be the first to review “Tough power 1000W GOLD PS-TPD-1000MPCG 1000W Tough power Series PS-TPD-1000MPCG – 1000W 80 PLUS Gold Certified Semi Modular APFC PSU” Cancel reply
Related Products
Thermaltake Core P5 Tempered Glass Ti Edition ATX Wall-Mount Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
thermaltake-core-p5
Thermaltake AH T600 Snow Full Tower Chassis
In stock
thermaltake-t600
Thermaltake The Tower 900 E-ATX Vertical Super Tower Chassis – Black Casing
thermaltake-tower900
Intel Core i5-12600K Alder Lake (12th Gen) CPU / Unlocked / 10 Cores (6P + 4E) / 16 Threads / 3.70GHz Base / 4.90GHz Max Turbo / 150W TDP
intel-core-i5-12600k-processor
| Brand | Intel |
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 3600MHz 32GB Kit (16G x2)-White