Thermaltake Versa T25 Tempered Glass Mid Tower Chassis
Designed for PC builders who want a sleek, liquid-looking supported case with great airflow and a crystal-clear tempered glass panel – the Versa T25 Tempered Glass Mid Tower Chassis is the ultimate and budget-friendly PC. Beautifully constructed with two tempered glass panels at the front and on the side allow you to display your interior hardware. Moreover, the Versa T25 TG is the first case from the Versa Series that can fit 200mm fans at the front for a greater intake. It supports a huge range of air and liquid cooling hardware, high-end GPUs, and even a handy PSU cover in the base.
SKU:
thermaltake-versa-t25
₨ 15,199.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| P/N | CA-1R5-00M1WN-00 |
| SERIES | Versa |
| MODEL | Versa T25 TG |
| CASE TYPE | Middle tower |
| DIMENSION (H X W X D) | 416 x 210 x 480 mm (16.38 x 8.27 x 18.9 inch) |
| NET WEIGHT | 6.65 kg / 14.66 lb |
| SIDE PANEL | 4mm Tempered Glass x2(Left & Front) |
| COLOR | Exterior & Interior : Black |
| MATERIAL | SPCC |
| COOLING SYSTEM | Rear (exhaust) : 1 x 120 x 120 x 25 mm fan (1000rpm, 16 dBA) |
| DRIVE BAYS -ACCESSIBLE -HIDDEN | 2 x 3.5“ or 2.5” (HDD Rack); 2 x 2.5” (HDD Bracket) |
| EXPANSION SLOTS | 7 |
| MOTHERBOARDS | 6.7” x 6.7” (Mini ITX), 9.6” x 9.6” (Micro ATX), 12” x 9.6” (ATX) |
| I/O PORT | 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x HD Audio, |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) |
| FAN SUPPORT | Front: 3 x 120mm or 2 x 120mm or 1 x 120mm 2 x 140mm or 1 x 140mm 2 x 200mm or 1 x 200mm Top: 2 x 120mm or 1 x 120mm 2 x 140mm or 1 x 140mm Rear: 1 x 120mm, |
| RADIATOR SUPPORT | Front: 1 x 360mm or 1 x 240mm or 1 x 120mm 1x 280mm or 1 x 140mm Top: 1 x 240mm or 1 x 120mm Rear: 1 x 120mm |
| CLEARANCE | CPU cooler height limitation: 150mm PSU length limitation: 160mm(With HDD Rack) ????????? 200mm(Without HDD Rack) VGA length limitation: 300mm RAM height limitation: 60mm(With radiator series) |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Casing Type | Enter Value |
| Color | Enter Value |
| Case Material | Enter Value |
| Motherboard Compatibility | Enter Value |
| Dust Filters | Enter Value |
Expansion
| Internal 3.5" Drive Bays | Enter Value |
|---|---|
| Internal 2.5" Drive Bays | Enter Value |
| Expansion Slots | Enter Value |
Front Panel Ports
| Front Ports | Enter Value |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Thermaltake Versa T25 Tempered Glass Mid Tower Chassis” Cancel reply
Related Products
Thermaltake S300 Tempered Glass (TG) Mid-Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 15,199.00
SKU:
thermaltake-s300
Thermaltake Core P5 Tempered Glass Ti Edition ATX Wall-Mount Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 21,500.00
SKU:
thermaltake-core-p5
Thermaltake View 51 Tempered Glass Snow ARGB Edition Full Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 21,500.00
SKU:
thermaltake-51tg-snow
Thermaltake AH T600 Snow Full Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 35,000.00
SKU:
thermaltake-t600
ASUS TUF-B450M-PRO Gaming AMD B450m ATX gaming motherboard Aura Sync RGB LED lighting DDR4 4400MHz support Dual M.2 and native USB 3.1 Gen 2
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 22,500.00
SKU:
asus-tuf-b450m-pro-gaming-amd-b450m-atx-gaming-motherboard





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.