Thermaltake Smart Pro RGB 650W 80 Plus Bronze Certified Fully Modular APFC PSU
Thermaltake, as the pioneer who incorporates RGB lights into PSU, has launched the Thermaltake Smart Pro RGB Bronze Series, coming with a pre-installed, patented Riing 14 RGB fan with 5 lighting modes to choose from and built-in memory. Featuring capacities ranging from 650W to 850W and 80 PLUS Bronze certification, Smart Pro RGB Bronze Series adopts the highest quality components and fully modular design that always accommodate any mainstream build under any circumstances.
SKU:
toughpower-1200w-gold-ps-tpd-1200mpcgsu-1-1
₨ 10,000.00
Out of stock
Out of stock
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| WATTS | 650W |
|---|---|
| RGB FAN | Yes |
| FORM FACTOR | ATX |
| MODEL | SPR-650AH3FSB-R |
| TYPE | ATX 12V v2.4 and EPS v2.92 |
| MAX. OUTPUT CAPACITY | 650W |
| PEAK OUTPUT CAPACITY | 780W |
| COLOR | Black |
| DIMENSION ( W / H / D ) | 150mm(W) x 86mm(H) x 170mm(D) |
| PFC (POWER FACTOR CORRECTION) | Active PFC |
| POWER GOOD SIGNAL | 100-500 msec |
| HOLD UP TIME | > 16msec at 75% load |
| INPUT CURRENT | 10A |
| INPUT FREQUENCY RANGE | 50Hz – 60Hz |
| INPUT VOLTAGE | 100V – 240V~ |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to + 40°C |
| OPERATING HUMIDITY | 20% to 90%,non-condensing |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to + 70°C |
| STORAGE HUMIDITY | 20% to 95%, non-condensing |
| COOLING SYSTEM | 14cm hydraulic bearing fan |
| EFFICIENCY | Meet 80 PLUS® Bronze at 115Vac input. |
| MTBF | 100,000 hrs minimum |
| SAFETY APPROVAL | CE/cTUVus/TÜV SÜD/FCC/CCC/BSMI/EAC |
| PROTECTION | OCP, OVP, UVP, OPP, SCP, OTP |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Series | Enter Value |
Details
| Color | Enter Value |
|---|---|
| Maximum Power | Enter Value |
| Fans | Enter Value |
| Main Connector | Enter Value |
| PCI-Express Connector | Enter Value |
| SATA Power Connector | Enter Value |
| Haswell Support | Enter Value |
| Max PSU Length | Enter Value |
| Modular | Enter Value |
| Hold-up Time | Enter Value |
| Energy-Efficient | Enter Value |
| Protection | Enter Value |
| Input Voltage | Enter Value |
| Input Frequency Range | Enter Value |
| Input Current | Enter Value |
| MTBF | Enter Value |
| Connectors | Enter Value |
Features
| Special Features | Enter Value |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Thermaltake Smart Pro RGB 650W 80 Plus Bronze Certified Fully Modular APFC PSU” Cancel reply
Related Products
Thermaltake Core P5 Tempered Glass Ti Edition ATX Wall-Mount Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 21,500.00
SKU:
thermaltake-core-p5
Thermaltake A500 Aluminum Tempered Glass Edition Mid Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 24,500.00
SKU:
thermaltake-a500
AMD Ryzen 7 3700X CPU / Unlocked / 8 Cores / 16 Threads / 3.6GHz base / 4.4GHz boost / 32MB L3 Cache / 65W TDP
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 30,000.00
SKU:
amd-ryzen-7-3700x-processor
| Brand | AMD |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
Intel Core i7-12700K 3.6 GHz 12-Core LGA 1700 Alder Lake Processor
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 61,000.00
SKU:
intel-core-i7-12700k-processor
| Brand | Intel |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | LGA 1700 |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
AMD Ryzen 9 3950X 16 Core 32 Threads 4.7 GHz 72 MB Cache
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 118,500.00
SKU:
amd-ryzen-9-3950x-processor
| Brand | AMD |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 4400MHz 16GB
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 28,000.00
SKU:
toughram-xg-rgb-memory-ddr4-4400mhz-16gb


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.