SWAFAN 12 RGB Radiator Fan TT Premium Edition (3-Fan Pack)
SWAFAN 12 RGB features a swappable fan blade design that allows you to switch between 2 types of fan blades included in the package, so you can create the ideal airflow for your chassis without compromising the aesthetics of its RGB lighting.
SKU:
swafan-12-rgb-radiator
₨ 3,500.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| FAN DIMENSION | 120 x 120 x 25 mm |
|---|---|
| INTERFACE | USB 2.0 connectors (9 Pin) |
| SYSTEM COMPATIBILITY | Windows 10 /11 |
| FAN STARTED VOLTAGE | 9.0 V |
| FAN RATED VOLTAGE | 12 V |
| RATED CURRENT | 0.27A (only one fan) |
| POWER INPUT | 3.24 W (only one fan) |
| FAN SPEED | 500 ~ 2000 R.P.M |
| MAX. AIR PRESSURE | Fan Blade 1 : 2.58 mm-H2O (only one fan) Fan Blade 2 : 2.19 mm-H2O (only one fan) |
| MAX AIR FLOW | Fan Blade 1 : 53.02 CFM (only one fan) Fan Blade 2 : 54.85 CFM (only one fan) |
| NOISE LEVEL | Fan Blade 1 : 30.5 dB-A (only one fan) Fan Blade 2 : 36.5 dB-A (only one fan) |
| BEARING TYPE | Hydraulic Bearing |
| LIFE EXPECTATION | 40,000 hrs,25? |
| INCLUDED LTEMS | Fan Frames x 3 Fan Blade 1 (Black Labeled) x 3 (Pre-installed) Fan Blade 2 (Silver Labeled) x 3 Controller x 1 |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Model | |
| Color | Enter Value |
Specifications
| CPU Socket Compatibility | Enter Value |
|---|---|
| Max CPU Cooler Height | Enter Value |
| Bearing Type | Enter Value |
| Noise Level | Enter Value |
| Power Connector | Enter Value |
| Heatsink Material | Enter Value |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “SWAFAN 12 RGB Radiator Fan TT Premium Edition (3-Fan Pack)” Cancel reply
Related Products
Thermaltake Core P3 Tempered Glass Edition ATX Open Frame Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 17,800.00
SKU:
thermaltake-core-p3
Intel Core i5-12600K Alder Lake (12th Gen) CPU / Unlocked / 10 Cores (6P + 4E) / 16 Threads / 3.70GHz Base / 4.90GHz Max Turbo / 150W TDP
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 40,000.00
SKU:
intel-core-i5-12600k-processor
| Brand | Intel |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 4000MHz 16GB (8GB x2)-White
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 25,000.00
SKU:
toughram-xg-rgb-memory-ddr4-4000mhz-16gb-8x2
TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 4400MHz 16GB
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 28,000.00
SKU:
toughram-xg-rgb-memory-ddr4-4400mhz-16gb
TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 4600MHz 16GB (8GB x2)-White
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 28,000.00
SKU:
toughram-xg-rgb-memory-4600mhz
TH420 ARGB Sync All-In-One Liquid Cooler
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 25,000.00
SKU:
th420-argb-sync-all-in-one-liquid-cooler






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.