Printer Epson L3560 Multi-Function Inkjet
₨ 36,999.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
Specification
Basic Information
| Printer Type | Multi-function Inkjet |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Brand | Epson |
Printing Specifications
| Print Speed | Up to 15 ppm (color and mono) |
|---|
Scanning Specifications
| Scan Resolution | Up to 4800 x 1200 dpi |
|---|---|
| Scan Size | Up to A4 (216 x 297 mm) |
Copy Specifications
| Copy Speed | 10 sec (mono), 14 sec (color) |
|---|---|
| Copy Resolution | Up to 4800 x 1200 dpi |
Paper Handling
| Paper Sizes | A4, A5, A6, B5, B6, C6, DL envelopes |
|---|---|
| Input Capacity | 100 sheets (rear tray) |
Connectivity
| Interfaces | Wi-Fi, Wi-Fi Direct, USB 2.0 |
|---|
Display and Controls
| Display | 3.7 cm color LCD screen |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Printer Epson L3560 Multi-Function Inkjet” Cancel reply
Related Products
Epson EcoTank L8180 A3+ Photo Printer Price in Nepal | Print, Scan, Copy
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 117,999.00
| Printer Type | Multifunction InkTank Photo Printer |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Brand | Epson |
| Model | L8180 |
| Print Speed | 32 ppm (black and color) |
| Scan Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Scan Size | up to 216 x 355.6 mm (8.5″ x 14″) |
| Copy Speed | 37 cpm (mono), 38 cpm (color) |
| Copy Resolution | 720 x 720 dpi |
| Paper Sizes | upports A3+, A3, A4, A5, A6, B5, B6, C6, DL |
| Input Capacity | Up to 100 sheets of A4 plain paper |
| Interfaces | LAN Ethernet 10Base-T/100Base-TX, Wi-Fi, Wi-Fi Direct, USB Hi-Speed, SD Memory Card slot |
| Display | 4.3-inch color touchscreen |
Printer Epson SC-F130 Ink Color
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 84,999.00
| Printer Type | Inkjet, dye-sublimation textile printer |
|---|---|
| Functions | Print only |
| Brand | Epson |
| Model | SC-F130 |
| Print Speed | 65 seconds per A4 print |
| Scan Resolution | No |
| Scan Size | Up to 8.5 x 11.7 inches (A4) |
| Copy Speed | no copying |
| Copy Resolution | one original plus one copy simultaneously |
| Paper Sizes | A4, Letter (LTR), Legal (cut sheet) |
| Interfaces | USB 2.0, Ethernet (10BASE-T/100BASE-TX), Wi-Fi (802.11 b/g/n) |
| Display | No Display |
Printer Epson L3210 Ecotank
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 27,999.00
| Printer Type | Multifunction InkTank Printer (Print, Scan, Copy) |
|---|---|
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Brand | Epson |
| Model | TM-U220B |
| Print Speed | 10 ppm (Black), 5 ppm (Color) |
| Scan Resolution | 600 x 1200 dpi optical |
| Scan Size | Up to 8.5 x 11.7 inches (A4) |
| Copy Speed | Up to 7.0 ipm |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Paper Sizes | A4, Letter, others |
| Input Capacity | Up to 100 sheets (plain paper) |
| Interfaces | USB |
| Display | No Display |
Eco Tank L8050 A4 Wi-Fi Ink Tank Photo Printer
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 55,000.00
| Printer Type | Ink Tank Photo Printer |
|---|---|
| Functions | |
| Brand | Epson |
| Model | EcoTank L8050 |
| Print Speed | 30ppm |
| Scan Resolution | 5.760 x 1.440 DPI |
| Scan Size | A4 |
| Copy Speed | 22 pages/min Monochrome (plain paper 75 g/m²), 22 pages/min Colour (plain paper 75 g/m²), 12 Seconds per 10 x 15 cm photo (Epson Premium Glossy Photo Paper) |
| Copy Resolution | 5.760 x 1.440 DPI |
| Paper Sizes | A4, Letter, A5, A5 (Long Edge), A6, Executive |
| Input Capacity | 100 Sheets Standard, 100 Sheets Maximum, 20 Photo Sheets |
| Interfaces | USB, Wireless LAN IEEE 802.11a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Display | No Display |
HP LaserJet MFP M236sdn – Monochrome Laser 3-in-1 Printer
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 55,000.00
| Printer Type | Multi Function LazerJet Printer |
|---|---|
| Functions | Print, scan and copy |
| Print Speed | Up to 40 ppm |
| Scan Resolution | 600 x 600dpi |
| Scan Size | A4 |
| Copy Speed | Up to 38 CPM |
| Copy Resolution | 600 x 600dpi |
| Paper Sizes | ‎A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope C5 / COM10 / DL, Monarch |
| Input Capacity | 2 Paper trays |
| Interfaces | USB 2.0 |
| Mobile Printing | No |
| Display | 6.86 cm (2.7 in) Colour Touchscreen |
| Brand | HP |
| Model | HP LaserJet MFP M236sdn Black and white printer |
HP LaserJet Pro MFP M428fdw
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 95,000.00
| Printer Type | Multi Function LazerJet Printer |
|---|---|
| Functions | Print, Copy, Scan, Fax, Email |
| Print Speed | Up to 40 ppm |
| Scan Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Scan Size | A4 |
| Copy Speed | Up to 38 CPM |
| Copy Resolution | 600 x 600dpi |
| Paper Sizes | ‎A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope C5 / COM10 / DL, Monarch |
| Input Capacity | 2 Paper trays |
| Interfaces | Network, USB 2.0, Wireless |
| Mobile Printing | Yes |
| Display | 6.86 cm (2.7 in) Colour Touchscreen |
| Brand | HP |
| Model | HP LaserJet Pro MFP M428fdw |


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.