Acer Predator Orion 3000 Gaming Desktop – 13th Gen i7 | RTX 4060 8GB | 16GB RAM | 512GB SSD | 2 Year Warranty
- Model: Acer Predator Orion 3000
- Processor: Intel Core i7-13700F Desktop Processor 16 cores (8 P-cores + 8 E-cores) 30MB Cache, up to 5.2 GHz
- RAM: 16GB DDR5, Storage: 512GB HDD
- Graphic: RTX 4060 8GB GDDR6
- Free: Keyboard & Mouse,
- Warranty: 2 Years
SKU:
acer-predator-orion-3000
₨ 265,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
Brand new factory-sealed Acer Predator Orion 3000 Gaming Desktop Computer with 13th Gen Intel Core i7-13700F Processor featuring Sixteen-core (16-core) CPU, NVIDIA RTX 4060 Graphics Card with 8GB of GDDR6 VRAM, 16GB DDR5 RAM (Expandable up to 64GB), 512GB SSD storages, this desktop offers the power, speed, and graphics performance you need to stay at the top of your game.
Specification
Overview
| Brand | Acer |
|---|---|
| Clock Speed | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
Motherboard
| M.2 Slots for SSD | Enter value |
|---|---|
| PCI Express x1 Slots | Enter value |
| PCI Express x16 Slots | Enter value |
| Motherboard Brand | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| NVMe Slots | Enter Value |
| Motherboard Type | Enter Value |
Storage
| HDD | 2TB HDD |
|---|
Display Support
| External Display | Enter value |
|---|---|
| Maximum Resolution | Enter value |
Features
| Cooling System | Enter Value |
|---|---|
| RGB Lighting | Enter Value |
| No. of Fans | Enter Value |
Color
| RGB Lighting | Enter Value |
|---|
Ports and Connectivity
| HDMI | Enter Value |
|---|---|
| Card Reader | Enter Value |
Power Supply
| Wattage | Enter value |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Acer Predator Orion 3000 Gaming Desktop – 13th Gen i7 | RTX 4060 8GB | 16GB RAM | 512GB SSD | 2 Year Warranty” Cancel reply
Related Products
Dell Alienware Aurora Gaming Desktop ACT1250 | Intel Core Ultra 7 265KF Processor | 16GB DDR5 RAM | 1TB SSD | RTX 5060 8GB GDDR7 | Windows 11 | 3 Years Authorized Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 515,000.00
SKU:
nitro-n50-650-gaming-desktop-computer-2-1-1
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model | Alienware Aurora Gaming Desktop |
| Released Date | 2026 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265KF (20-core, up to 5.3GHz) |
| Installed System Memory | 16GB DDR5-5200 MT/s |
| SSD Capacity | 1TB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 |
| Operating System | (Dell Technologies recommends Windows 11 Pro for business) Windows 11 Home |
| Color | Black |
| Cooling System | 1000W Platinum Rated PSU, Clea r Door & 240mm Liquid Cooler w ith AlienFX lighting |
| Speaker | Onboard, Realtek high-performance Audio chip (ALC1220) |
| Weight | 33.9 LBS |
| Warranty | 3 years |
ACER VERITON VS2720G | INTEL CORE I7-14700 PROCESSOR | 8GB DDR5 RAM | 512GB NVME SSD | WIFI | ACER K202Q 19.5″LED
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 196,000.00
INTEL MID RANGE CUSTOM GAMING PC BUILD | Intel i7-14700K | PNY RTX 4060 8GB | 16GB DDR5 RAM | 512GB SSD
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 235,000.00
SKU:
custom-build-4
Acer Nitro N50-650 Gaming Desktop i5 13400F | 16GB DDR4 RAM | 512GB M.2 pcie SSD | Intel Arc A380 6GB Graphics Card | Win 11 | 2 Years Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
nitro-n50-650-gaming-desktop-computer
| Brand | Acer |
|---|---|
| Color | Black |
| Card Reader | NO |
| Cooling System | Air Cooling |
| HDR Support | NO |
| Display Size | – |
| Released Date | 2023 |
| Installed System Memory | 8GB |
| Screen to body Ratio | 16:9 |
| Weight | 2..3kg |
| Speaker | YES |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Touchpad | Multi-touch |
| RAM Type | DDR4 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Headphones and MIc | YES |
| Display Type | LED |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor | Intel |
| Warranty | 3 years |
Acer Predator Orion 7000 Gaming Desktop | 13th Gen i7 13700KF | RTX 4080 12GB | 32GB RAM | 512GB SSD | 2 Years Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 590,000.00
SKU:
acer-predator-orion-7000
| Brand | Acer |
|---|---|
| Clock Speed | Enter Value |
| HDD | 2TB HDD |
| External Display | Enter value |
| Maximum Resolution | Enter value |
| Cooling System | Enter Value |
| RGB Lighting | Enter Value |
| HDMI | Enter Value |
| Card Reader | Enter Value |
| Wattage | Enter value |
| Display Size | 155×312.6x221x2 mm |
| M.2 Slots for SSD | Enter value |
| PCI Express x1 Slots | Enter value |
| PCI Express x16 Slots | Enter value |
| Threads | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Motherboard Brand | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| NVMe Slots | Enter Value |
| No. of Fans | Enter Value |
| Motherboard Type | Enter Value |
Dell Vostro 3910 i7 12th Gen | 8GB RAM | 512 GB SSD | Dell 19″ Monitor
Rated 0 out of 5
Out of stock
₨ 125,000.00
SKU:
dell-vostro-3910-intel-core-i7-12th-gen






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.