Thermaltake S100 Tempered Glass Micro Casing
Thermaltake S100 TG Micro case comes with one tempered glass panel on the left, one preinstalled 120mm standard fan at the rear, and supports motherboards up to Micro-ATX.
SKU:
thermaltake-s100
₨ 15,199.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| P/N | CA-1Q9-00S1WN-00 |
| SERIES | S Series |
| MODEL | S100 TG |
| CASE TYPE | Micro Case |
| DIMENSION (H X W X D) | 441 x 220 x 411 mm (17.36 x 8.66 x 16.18 inch) |
| NET WEIGHT | 6.1 kg / 13.45 lbs. |
| SIDE PANEL | Tempered Glass x 1 |
| COLOR | Exterior & Interior : Black |
| MATERIAL | SPCC |
| COOLING SYSTEM | Rear (exhaust) : 120 x 120 x 25 mm fan (1000rpm, 16 dBA) |
| DRIVE BAYS -ACCESSIBLE -HIDDEN | – 2 x 2.5” (HDD Bracket); 2 x 3.5“ or 2 x 2.5” (HDD Rack); |
| EXPANSION SLOTS | 4 |
| MOTHERBOARDS | 6.7” x 6.7” (Mini ITX), 9.6” x 9.6” (Micro ATX), |
| I/O PORT | 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x HD Audio, |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) |
| FAN SUPPORT | Front: 3 x 120mm, 2 x 140mm Top: 2 x 120mm, 2 x 140mm, 1 x 200mm Rear: 1 x 120mm, |
| RADIATOR SUPPORT | Front: 1x 240mm, 1 x 280mm Top: 1 x 240mm, 1x 280mm Rear: 1 x 120mm, |
| CLEARANCE | CPU cooler height limitation: 165mm PSU length limitation: 160mm VGA length limitation: 330mm |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Casing Type | Enter Value |
| Color | Enter Value |
| Case Material | Enter Value |
| Motherboard Compatibility | Enter Value |
| Dust Filters | Enter Value |
Expansion
| Internal 3.5" Drive Bays | Enter Value |
|---|---|
| Internal 2.5" Drive Bays | Enter Value |
| Expansion Slots | Enter Value |
Front Panel Ports
| Front Ports | Enter Value |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Thermaltake S100 Tempered Glass Micro Casing” Cancel reply
Related Products
Thermaltake S300 Tempered Glass (TG) Mid-Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 15,199.00
SKU:
thermaltake-s300
Thermaltake A500 Aluminum Tempered Glass Edition Mid Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 24,500.00
SKU:
thermaltake-a500
Intel Core i7-12700K 3.6 GHz 12-Core LGA 1700 Alder Lake Processor
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 61,000.00
SKU:
intel-core-i7-12700k-processor
| Brand | Intel |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | LGA 1700 |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
TOUGHRAM Z-ONE RGB Memory DDR4 3200MHz (8GB x 1)
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 12,000.00
SKU:
toughram-z-one-rgb-memory-ddr4-3200mhz





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.