Dell Gaming Backpack 17
SKU:
dell-gaming-backpack-17
₨ 5,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
An attached and easily deployable rain cover provides additional protection when not in use .
Plenty of storage for busy days
The laptop sleeve can transport your Dell G Series laptop to LAN tournaments and recreational gaming sessions, and the wide pocket can hold books, notes, and vital gaming materials, including a headset on the integrated hook-and-loop fastener headset hook. Organize stationery with many accessory pockets and pen slots, and save smaller accessories in a zipped mesh pouch at the top. The two flexible side pockets may hold a water bottle and an umbrella.
Easy to carry anywhere
This Dell laptop bag comes with three carrying options design for optimal convenience. Two S-shaped shoulder straps conform to your body curves for more support, and a top grab grip makes moving about easier. The sternum strap’s quick-release buckle allows you to easily adjust load distribution and carrying comfort.
Cooler comfort for hot days
An airflow meshes back panel and airflow channels keep you cool even on the hottest days.
Be seen to be safe
When bright lights shine on this Dell laptop backpack, it has a magnificent reflective pattern that creates a vibrant rainbow color. To keep you safe, drivers and cyclists are more aware of your presence.
Compatibility
This gaming laptop bag is made to fit Dell G Series laptops and keeps them secure. This Dell Gaming Backpack is an excellent choice for gamers on the go. The bag comes with a heavy-duty water-resistant design, a dedicated laptop pocket, many accessory pockets, and reflective accents, therefore, keeping your laptop safe with epic design.
| Brand | Dell |
| Dimension | 12.8 x 6.7 x 19.3 in |
| Bag Type | Notebook carrying backpack |
| Material | Nylon |
Specification
Overview
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Silver |
Features
| Special Features | Enter special Features |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Dell Gaming Backpack 17” Cancel reply
Related Products
ASUS ZENBOOK 14X Oled Q410VA i5 13th Gen | 8GB LPDDR5 Ram | 512GB SSD | 14.5” 120Hz Touch screen | 2 Years Warranty
Laptops, ASUS, Intel i5 Laptop Price in Nepal, Zenbook, 8 gb ram laptop, Laptop Under 2 Lakh in Nepal
Rated 5.00 out of 5
In stock
₨ 105,000.00
SKU:
ON0017
| Brand | Asus |
|---|---|
| Model | Asus ZenBook 14 |
| Color | Black |
| Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Cooling System | Air Cooling |
| HDR Support | Yes |
| Touchpad | Multi-touch |
| Screen Size | 14″ |
| Released Date | 2023 |
| Installed System Memory | 8GB |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | WQXGA+ 2880 x 1800 |
| Speaker | Dual Stereo |
| SSD Capacity | 512 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Headphones and MIc | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Display Type | OLED, Touch Screen |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Processor | Intel |
| Warranty | 2 years |
HP ProBook 440 G10 Notebook i7 13th Gen | 16 GB LPDDR5 RAM | 512 GB SSD | 14″ FHD(1920×1080) Display | 3 Years Warranty
Laptops, HP, Intel i7 Laptop Price in Nepal, Notebook, 16 gb ram laptop, Laptop for engineers, Laptop Under 2 Lakh in Nepal
Rated 5.00 out of 5
In stock
₨ 160,000.00
SKU:
ON0140
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | HP Probook 440 G10 |
| Color | Silver |
| Laptop Type | Business Series |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 1.4kg |
| Warranty | 3 years |
| Processor | Intel |
| CPU | i7 1355U |
| Cores | 10 Cores |
| Threads | 12 Threads |
| Clock Speed | up to 5.0 Ghz |
| Graphics Model | Intel Graphics |
| Graphics Model Type | Integrated Graphics |
| Graphics Memory Capacity | 4GB |
| Graphics Memory Technology | DDR6 |
| Maximum Graphics Power | 45W |
| Installed System Memory | 16GB |
| Memory Type | LPDDR5 |
| Memory Speed | 5200Mhz |
| Slots | 2 Slots |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Slots | 1 Slots |
| Disk Form Factor | NVMe PCIe Gen4 |
| Screen Size | 14″ |
| Display Type | IPS LED |
| touchscreen | No |
| Resolution | FHD 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Peak Brightness | 250nits |
| Microphone | Yes |
| Finger-Print Reader | Yes |
| Webcam | 1080p |
| Speaker | Dual Stereo |
| Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Touchpad | Multi-touch |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| Number of USB Ports | 4 Ports |
| USB-A | 2x USB Standard-A ports |
| USB-C | 2x Thunderbolt Type-C port |
| Network(RJ45) | No |
| Headphones and MIc | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Card Reader | NO |
| WI-FI | Wireless 6E AX1675i |
| Bluetooth | v5.2 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 3 Cells |
| Capacity | 51Whr |
| Maximum Battery Run Time | 6 Hours |
| Power Supply Wattage | 65Watts |
Acer Nitro V16 2024 Ryzen 7 8845HS | RTX 4050 | 16GB RAM | 512GB SSD | 16″ WUXGA 165Hz Display | 2 Years Warranty
Laptops, Acer, AMD Ryzen 7 Laptop Price in Nepal, Nitro, 16 gb ram laptop, Gaming Laptop Under 1.5 Lakh in Nepal, Gaming Laptop Under 2 Lakh, Gaming Laptops, Laptop Under 2 Lakh in Nepal
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
ONXXXX
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Nitro v16 |
| Color | Black |
| Laptop Type | Budget Gaming Laptops |
| Released Date | 2024 |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 2.5Kg |
| Warranty | 2 years |
| Processor | AMD |
| CPU | Ryzen 7 8845HS |
| Cores | 8 Cores |
| Threads | 16 Threads |
| Clock Speed | upto 5.10 Ghz |
| Graphics Model | NVIDIA Graphics |
| Graphics Model Type | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Memory Capacity | 6GB |
| Graphics Memory Technology | DDR6 |
| Maximum Graphics Power | 125W |
| Installed System Memory | 16GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Speed | 5600Mhz |
| Slots | 2 Slots |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Slots | 2 Slots |
| Disk Form Factor | NVMe PCIe Gen4 |
| Screen Size | 16″ |
| Display Type | IPS LED |
| touchscreen | No |
| Resolution | WUXGA (1900 x 1200) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Peak Brightness | 300nits |
| Microphone | Yes |
| Finger-Print Reader | No |
| Webcam | 1080p |
| Speaker | Dual Stereo |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backliight Keyboard |
| Touchpad | Multi-touch |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| Number of USB Ports | 4 Ports |
| USB-A | 3x USB Type-A Ports |
| USB-C | 1x USB Type-C Thunderbolt port |
| Network(RJ45) | Yes |
| Headphones and MIc | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Card Reader | NO |
| WI-FI | WiFi 6 (802.11 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 4 cells |
| Capacity | 57.5Whr |
| Maximum Battery Run Time | 4 Hours |
| Power Supply Wattage | 135W |
Dell Latitude 3430 i5 12th Gen | 16GB RAM | 512GB SSD | Win 11
Laptops, Dell, Dell i5 Laptop, Intel i5 Laptop Price in Nepal, Latitude, 16 gb ram laptop, Laptop Under 2 Lakh in Nepal
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
ON0043
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Space Gray |
| Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Bluetooth | v5.2 |
| Capacity | 54Whr |
| Card Reader | Micro-SD |
| Cooling System | Air Cooling |
| HDMI | 1x HDMI (4K@30fps) |
| HDR Support | Yes |
| Model | Dell Latitude 3430 |
| Display Size | 14″ |
| Released Date | 2022 |
| Installed System Memory | 16GB |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Resolution | FHD 1920 x 1080 |
| Screen to body Ratio | 16:9 |
| Weight | 1.12 kg |
| Speaker | Dual Stereo |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Touchpad | Multi-touch |
| WI-FI | WiFi 6 (802.11 ax) |
| RAM Type | DDR4 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Headphones and MIc | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Display Type | LED |
| Screen Size | 14″ |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor | Intel |
| Warranty | 3 years |
Acer Swift Go 14 2025 Ultra 9 285H | 16GB RAM | 1TB SSD | 14″ WUXGA IPS Touch Display | Backlight Keyboard | 2 Years Warranty
Laptops, Acer, Swift, 16 gb ram laptop, Laptop for Graphic Design, laptop for students, Laptop Under 2 Lakh in Nepal
Rated 0 out of 5
In stock
| Brand | Acer |
|---|---|
| Color | Space Gray |
| Keyboard | White |
| Bluetooth | v5.2 |
| Card Reader | Micro-SD |
| Cooling System | Air Cooling |
| HDMI | 1x HDMI (4K@60fps) |
| HDR Support | Yes |
| Model | Acer Swift Go 14 |
| Display Size | 14″ |
| Released Date | 2025 |
| Installed System Memory | 16GB |
| Screen to body Ratio | 16:9 |
| Weight | 1.25 kg |
| Speaker | Dual Stereo |
| SSD Capacity | 1 TB |
| WI-FI | Intel Killer Wi-Fi 7 |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Headphones and MIc | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Clock Speed | 24MB Cache, up to 5.1 GHz |
| Display Type | OLED |
| Screen Size | 14″ |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor | Intel |
| Warranty | 2 years |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.