Thermaltake ARGENT E700 Real Leather Gaming Chair (Space Gray) Design by Studio F. A. Porsche
The Thermaltake ARGENT E700 features an ergonomic synchro-tilt mechanism with adjustable options to support your body perfectly. Crafted with genuine leather and aluminum details, it blends the sleek look of a racing seat with the comfort and elegance of a modern office chair.
SKU:
argent-e700
₨ 165,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| STYLE NAME | ARGENT E700 |
|---|---|
| CHAIR TYPE | Ergonomic Real Leather |
| COLOR | Space Gray |
| FOAM TYPE | High Density Molded Foam |
| FOAM DENSITY | 143.3lbs/ft³ (65kg/m³) |
| LEATHER COLOR | Black |
| FRAME CONSTRUCTION | Aluminum and Metal |
| ADJUSTABLE ARMRESTS | 4D Adjustable Armrests Left / Right Lateral Sliding Function Clockwise / Anti Clockwise Rotation Height Adjustment Front / Back Sliding Function |
| ARMREST PAD SIZE | L 9.4″ x W 4.3″ (24cm x 11cm) |
| MECHANISM TYPE | Wire-control mechanism |
| GAS LIFT CLASS | 4 |
| CHAIR/SEAT BACK STYLE | High-back |
| ADJUSTABLE BACK ANGLE | 107° / 113° / 119° / 126° |
| ADJUSTABLE HEADREST | Yes |
| BASE TYPE | 5-star Aluminum Base |
| CASTER SIZE & MATERIAL | 3” (7.5 cm) and PU |
| ASSEMBLY REQUIRED | Yes |
| RECOMMENDED HEIGHT | 5’6” – 6’2” (170cm – 190cm) |
| RECOMMENDED WEIGHT | < 331Ibs (150kg) |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Thermaltake ARGENT E700 Real Leather Gaming Chair (Space Gray) Design by Studio F. A. Porsche” Cancel reply
Related Products
Logitech C505 HD 720 Pixels WebCam Built In Mono Microphone
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 7,200.00
SKU:
logitech-c505
LOGITECH G300S AMBIDEXTROUS OPTICAL GAMING MOUSE
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
logitech-g300s
Predator Cestus 310 Gaming Mouse
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 5,000.00
SKU:
predator-cestus-310-gaming-mouse
LOGITECH MK220 WIRELESS KEYBOARD AND MOUSE COMBO SET
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 3,500.00
SKU:
mk220
Logitech K380 Multi Device Minimalist Bluetooth Keyboard
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 6,800.00
SKU:
logitech-k380
Logitech G512 Carbon RGB Mechanical Gaming Keyboard – Per-Key RGB, LightSync, Mechanical Switches
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 16,000.00
SKU:
logitech-g512






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.