Apple MacBook Air M1 Chip | 8GB RAM | 256GB SSD | 13.3″ Retina Display
₨ 105,000.00
Out of stock
Out of stock
0
People watching this product now!
Free Delivery Inside Kathmandu
1 Time Free Servicing
Payment Methods:
₨ 105,000.00
Out of stock
Out of stock
Payment Methods:
| Brand | Apple |
|---|---|
| Color | Space Gray |
| Model | Apple-M1-MacBook |
| Weight | 1.29 kg |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Operating System | Mac OS |
| Processor | Apple |
| Warranty | 1 year |
The Apple MacBook Air with the M1 Chip is a light laptop, weighing just 1.29 kg. It has 8GB RAM and a 256GB SSD, providing fast performance and storage. The 13.3-inch Retina display offers great visuals with vivid colours and sharp details, perfect for everyday use. It has a 60Hz refresh rate for smooth viewing. The MacBook is equipped with built-in speakers, a multi-touch touchpad, and various connectivity options, such as a card reader and 3.5mm headphone/mic jack, making it a powerful and portable solution for work and entertainment.
The Apple MacBook Air with the M1 Chip is a light laptop, weighing just 1.29 kg. It has 8GB RAM and a 256GB SSD, providing fast performance and storage. The 13.3-inch Retina display offers great visuals with vivid colours and sharp details, perfect for everyday use. It has a 60Hz refresh rate for smooth viewing. The MacBook is equipped with built-in speakers, a multi-touch touchpad, and various connectivity options, such as a card reader and 3.5mm headphone/mic jack, making it a powerful and portable solution for work and entertainment.
| Brand | Apple |
|---|---|
| Color | Space Gray |
| Model | Apple-M1-MacBook |
| Weight | 1.29 kg |
| Warranty | 1 year |
| Processor | Apple |
|---|
| Installed System Memory | 8GB |
|---|
| Refresh Rate | 60Hz |
|---|---|
| Display Type | Retina Display |
| Screen Size | 13.3″ |
| Speaker | YES |
|---|---|
| Touchpad | Multi-touch |
| Card Reader | YES |
|---|---|
| Headphones and MIc | YES |
There are no reviews yet.

No account yet?
Create an Account
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.