Acer Predator Gaming Urban Backpack 17-inch Laptop Bags Backpack
Duty calls. Your pack is ready. Built to take on the environments with plenty of dedicated compartments to stow the heavy, the light, the big and the small, this backpack was made for war. So brandish your gear and suit up. Predator awaits.
SKU:
acer-predator-gaming-backpack
₨ 4,500.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
This Bag is a very nice and heavy backpack. People should buy this laptop for their laptop secure purpose. With this Acer Backpack people can carry 17-inch laptops very easily without any tension.
Specification
Overview
| Brand | Acer |
|---|---|
| Color | Silver |
Features
| Special Features | Enter special Features |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Acer Predator Gaming Urban Backpack 17-inch Laptop Bags Backpack” Cancel reply
Related Products
ASUS ZENBOOK 14X Oled Q410VA i5 13th Gen | 8GB LPDDR5 Ram | 512GB SSD | 14.5” 120Hz Touch screen | 2 Years Warranty
Laptops, ASUS, Intel i5 Laptop Price in Nepal, Zenbook, 8 gb ram laptop, Laptop Under 2 Lakh in Nepal
Rated 5.00 out of 5
In stock
₨ 105,000.00
SKU:
ON0017
| Brand | Asus |
|---|---|
| Model | Asus ZenBook 14 |
| Color | Black |
| Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Cooling System | Air Cooling |
| HDR Support | Yes |
| Touchpad | Multi-touch |
| Screen Size | 14″ |
| Released Date | 2023 |
| Installed System Memory | 8GB |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | WQXGA+ 2880 x 1800 |
| Speaker | Dual Stereo |
| SSD Capacity | 512 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Headphones and MIc | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Display Type | OLED, Touch Screen |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Processor | Intel |
| Warranty | 2 years |
HP ProBook 440 G10 Notebook i7 13th Gen | 16 GB LPDDR5 RAM | 512 GB SSD | 14″ FHD(1920×1080) Display | 3 Years Warranty
Laptops, HP, Intel i7 Laptop Price in Nepal, Notebook, 16 gb ram laptop, Laptop for engineers, Laptop Under 2 Lakh in Nepal
Rated 5.00 out of 5
In stock
₨ 160,000.00
SKU:
ON0140
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | HP Probook 440 G10 |
| Color | Silver |
| Laptop Type | Business Series |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 1.4kg |
| Warranty | 3 years |
| Processor | Intel |
| CPU | i7 1355U |
| Cores | 10 Cores |
| Threads | 12 Threads |
| Clock Speed | up to 5.0 Ghz |
| Graphics Model | Intel Graphics |
| Graphics Model Type | Integrated Graphics |
| Graphics Memory Capacity | 4GB |
| Graphics Memory Technology | DDR6 |
| Maximum Graphics Power | 45W |
| Installed System Memory | 16GB |
| Memory Type | LPDDR5 |
| Memory Speed | 5200Mhz |
| Slots | 2 Slots |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Slots | 1 Slots |
| Disk Form Factor | NVMe PCIe Gen4 |
| Screen Size | 14″ |
| Display Type | IPS LED |
| touchscreen | No |
| Resolution | FHD 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Peak Brightness | 250nits |
| Microphone | Yes |
| Finger-Print Reader | Yes |
| Webcam | 1080p |
| Speaker | Dual Stereo |
| Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Touchpad | Multi-touch |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| Number of USB Ports | 4 Ports |
| USB-A | 2x USB Standard-A ports |
| USB-C | 2x Thunderbolt Type-C port |
| Network(RJ45) | No |
| Headphones and MIc | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Card Reader | NO |
| WI-FI | Wireless 6E AX1675i |
| Bluetooth | v5.2 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 3 Cells |
| Capacity | 51Whr |
| Maximum Battery Run Time | 6 Hours |
| Power Supply Wattage | 65Watts |
Acer Nitro V16 2024 Ryzen 7 8845HS | RTX 4050 | 16GB RAM | 512GB SSD | 16″ WUXGA 165Hz Display | 2 Years Warranty
Laptops, Acer, AMD Ryzen 7 Laptop Price in Nepal, Nitro, 16 gb ram laptop, Gaming Laptop Under 1.5 Lakh in Nepal, Gaming Laptop Under 2 Lakh, Gaming Laptops, Laptop Under 2 Lakh in Nepal
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
ONXXXX
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Nitro v16 |
| Color | Black |
| Laptop Type | Budget Gaming Laptops |
| Released Date | 2024 |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 2.5Kg |
| Warranty | 2 years |
| Processor | AMD |
| CPU | Ryzen 7 8845HS |
| Cores | 8 Cores |
| Threads | 16 Threads |
| Clock Speed | upto 5.10 Ghz |
| Graphics Model | NVIDIA Graphics |
| Graphics Model Type | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Memory Capacity | 6GB |
| Graphics Memory Technology | DDR6 |
| Maximum Graphics Power | 125W |
| Installed System Memory | 16GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Speed | 5600Mhz |
| Slots | 2 Slots |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Slots | 2 Slots |
| Disk Form Factor | NVMe PCIe Gen4 |
| Screen Size | 16″ |
| Display Type | IPS LED |
| touchscreen | No |
| Resolution | WUXGA (1900 x 1200) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Peak Brightness | 300nits |
| Microphone | Yes |
| Finger-Print Reader | No |
| Webcam | 1080p |
| Speaker | Dual Stereo |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backliight Keyboard |
| Touchpad | Multi-touch |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| Number of USB Ports | 4 Ports |
| USB-A | 3x USB Type-A Ports |
| USB-C | 1x USB Type-C Thunderbolt port |
| Network(RJ45) | Yes |
| Headphones and MIc | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Card Reader | NO |
| WI-FI | WiFi 6 (802.11 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 4 cells |
| Capacity | 57.5Whr |
| Maximum Battery Run Time | 4 Hours |
| Power Supply Wattage | 135W |
Acer Nitro XZ306C X Curved Widescreen Monitor | 30″ UW-FHD (2560 x 1080) Display | 200Hz Refresh rate
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 64,000.00
| Brand | Acer |
|---|---|
| Display Size | 30″ |
| Resolution | UW-FHD 2560 x 1080 |
| Panel Type | VA Panel |
| Color | White |
| Refresh Rate | 200Hz |
| Response Time | 1ms |
| Peak Brightness | 400nits |
| Contrast Ratio | 100Million:1 |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Color Support | 16.7 million colors |
| HDR Support | NO |
| Viewing Angles | 178° horizontal/vertical |
| Connectivity Options | 1x Display Port 1.4, 1x HDMI 2.0, 2x HDMI 1.4 |
| Power Consumption | 30W |
| Adjustability | Tilt, Pivot |
| VESA Mount Compatibility | 75x75mm |
| Special Features | AMD FreeSync |
| Built-in Speaker | Yes, 2W |
| Weight | 2.5Kg |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.