TOUGHAIR 510 CPU Cooler
A single tower dual fan designed CPU cooler equipped with two optimized 120 mm high static pressure fan and a newly designed heat sink, guaranteeing its outstanding performance.
SKU:
toughair-510-cpu-cooler
₨ 14,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| P/N | CL-P075-AL12BL-A |
|---|---|
| COMPATIBILITY | Intel: LGA 1700/1200/1156/1155/1151/1150 AMD: AM5/AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2/FM1 |
| DIMENSIONS | 123.6 x 98.8 x 159.5 mm ( L x W x H) |
| HEATSINK MATERIAL | Aluminum Fins Copper Heatpipes |
| HEATPIPE | Φ6mm x 4 pcs |
| FAN DIMENSION | 120 x 120 x 25 mm ( L x W x H) |
| FAN QUANTITY | 2 pcs |
| FAN SPEED | PWM 500 ~ 2000 RPM |
| RATED VOLTAGE | 12V |
| START VOLTAGE | 6.0 V |
| RATED CURRENT | 0.48 A |
| POWER INPUT | 5.76 W (one fan ) |
| AIR FLOW | 58.35 CFM (one fan ) |
| STATIC PRESSURE | 2.41 mm-H2O (one fan) |
| ACOUSTICAL NOISE | 23.6 dBA |
| LIFE TIME/FAN LIFE TIME | 40,000 hours |
| PIN CONNECT | 2510 – 4Pin |
| COOLING POWER | 180 W |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Model | |
| Color | Enter Value |
Specifications
| CPU Socket Compatibility | Enter Value |
|---|---|
| Max CPU Cooler Height | Enter Value |
| Bearing Type | Enter Value |
| Noise Level | Enter Value |
| Power Connector | Enter Value |
| Heatsink Material | Enter Value |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “TOUGHAIR 510 CPU Cooler” Cancel reply
Related Products
Thermaltake Core P5 Tempered Glass Ti Edition ATX Wall-Mount Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 21,500.00
SKU:
thermaltake-core-p5
Thermaltake View 51 Tempered Glass Snow ARGB Edition Full Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 21,500.00
SKU:
thermaltake-51tg-snow
Thermaltake Level 20 GT ARGB Black Edition Full Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 27,500.00
SKU:
thermaltake-20gt-argb
AMD Ryzen 9 3900X CPU / Unlocked / 12 Cores / 24 Threads / 3.8GHz base / 4.6GHz boost / 64MB L3 Cache / 105W TDP
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 45,000.00
SKU:
amd-ryzen-9-3900x-processor
| Brand | AMD |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 4400MHz 16GB
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 28,000.00
SKU:
toughram-xg-rgb-memory-ddr4-4400mhz-16gb
TH240 ARGB Sync Snow Edition AIO Liquid Cooler
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 15,500.00
SKU:
th240-argb-sync-snow





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.