Tough power 850W Gold power supply
oughpower Series PS-TPD-0850MPCG – 850W 80 PLUS® Gold Certified Semi Modular APFC PSU
SKU:
toughpower-850w-gold-powersupply
₨ 18,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| P/N | PS-TPD-0850MPCG |
|---|---|
| WATTS | 850W |
| RGB FAN | No |
| FORM FACTOR | ATX |
| MODEL | TP-850AH5CEG-A |
| TYPE | Intel ATX 12V V2.3 & EPS 12V standards |
| MAX. OUTPUT CAPACITY | 850W |
| PEAK OUTPUT CAPACITY | 900W |
| COLOR | Black |
| PFC (POWER FACTOR CORRECTION) | Active PFC |
| POWER GOOD SIGNAL | 100-500 msec |
| HOLD UP TIME | 16msec (minimum) @ 75% of full load at 115V / 230V input. |
| INPUT CURRENT | 11A – 5.5A |
| INPUT FREQUENCY RANGE | 60 Hz – 50 Hz |
| INPUT VOLTAGE | 100 Vac- 240 Vac |
| OPERATING TEMPERATURE | 0? to +40? |
| OPERATING HUMIDITY | 10% to 90%,non-condensing |
| STORAGE TEMPERATURE | -20 ? to +60 ? |
| STORAGE HUMIDITY | 5% to 95%, non-condensing |
| COOLING SYSTEM | 135mm double ball-bearing fan, 1500±10%R.P.M. |
| EFFICIENCY | 87-92% efficiency @ 20-100% load |
| MTBF | 120,000 hrs minimum |
| SAFETY APPROVAL | UL/ CB+Baurt mark/ CE/ FCC/ CCC/ GOST certification |
| PCI-E 6+2PIN | PCI-E 6+2pin x 6 |
| PROTECTION | OVP, OPP,SCP |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Model | |
| Weight |
Details
| Color | Enter Value |
|---|---|
| PSU Type | |
| Maximum Power | Enter Value |
| Fans | Enter Value |
| Main Connector | Enter Value |
| PCI-Express Connector | Enter Value |
| SATA Power Connector | Enter Value |
| Haswell Support | Enter Value |
| Max PSU Length | Enter Value |
| Modular | Enter Value |
| Hold-up Time | Enter Value |
| Energy-Efficient | Enter Value |
| Protection | Enter Value |
| Input Voltage | Enter Value |
| Input Frequency Range | Enter Value |
| Input Current | Enter Value |
| MTBF | Enter Value |
| Connectors | Enter Value |
Features
| Special Features | Enter Value |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Tough power 850W Gold power supply” Cancel reply
Related Products
AMD Ryzen 9 3900X CPU / Unlocked / 12 Cores / 24 Threads / 3.8GHz base / 4.6GHz boost / 64MB L3 Cache / 105W TDP
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 45,000.00
SKU:
amd-ryzen-9-3900x-processor
| Brand | AMD |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
AMD Ryzen 7 3700X CPU / Unlocked / 8 Cores / 16 Threads / 3.6GHz base / 4.4GHz boost / 32MB L3 Cache / 65W TDP
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 30,000.00
SKU:
amd-ryzen-7-3700x-processor
| Brand | AMD |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Socket Type | Enter Value |
| Base clock: | Enter Value |
| Cores | Enter Value |
| Threads | Enter Value |
| TDP | Enter Value |
| Maximum supported Size | Enter Value |
| Maximum supported Speed | Enter Value |
| Max Number of Channels | Enter Value |
| Graphics Base Frequency | Enter Value |
| Max Dynamic Frequency | Enter Value |
| Max Video Memory | Enter Value |
| Maximum Resolution | Enter value |
TOUGHRAM XG RGB Memory DDR4 4400MHz 16GB
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 28,000.00
SKU:
toughram-xg-rgb-memory-ddr4-4400mhz-16gb
TOUGHRAM Z-ONE RGB Memory DDR4 3200MHz (8GB x 1)
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 12,000.00
SKU:
toughram-z-one-rgb-memory-ddr4-3200mhz
ASUS TUF-B450M-PRO Gaming AMD B450m ATX gaming motherboard Aura Sync RGB LED lighting DDR4 4400MHz support Dual M.2 and native USB 3.1 Gen 2
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 22,500.00
SKU:
asus-tuf-b450m-pro-gaming-amd-b450m-atx-gaming-motherboard
TH360 ARGB Sync AIO Liquid Cooler
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 22,000.00
SKU:
th360-argb-sync-aio-liquid-cooler


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.