Thermaltake H200 TG RGB ATX Mid Tower Chassis
The H200 TG RGB is designed for PC builders who want a clean and sleek look but crave for good cooling performance and tempered glass at the same time. The H200 TG RGB is a standard mid-tower chassis with motherboard support up to ATX. It comes with one preinstalled standard 120mm fan, and an RGB button that can switch between 19 lighting modes. Bringing you an exteriorly simple look and internally sophisticated design
SKU:
thermaltake-h200
₨ 15,799.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| P/N | CA-1M3-00M1WN-00 |
| SERIES | H Series |
| MODEL | H200 TG RGB |
| CASE TYPE | Middle tower |
| DIMENSION (H X W X D) | 454 x 210 x 416mm (17.9 x 8.3 x 16.4 inch) |
| NET WEIGHT | 7.4 kg / 16.31 lbs |
| SIDE PANEL | 4mm Tempered Glass x1 (Left) |
| COLOR | Exterior & Interior : Black |
| MATERIAL | SPCC |
| COOLING SYSTEM | Rear (exhaust) : 120 x 120 x 25 mm fan (1000rpm, 16dBA) |
| DRIVE BAYS -ACCESSIBLE -HIDDEN |
– 2 x 3.5’’ or 3 x 2.5’’ |
| EXPANSION SLOTS | 7 |
| MOTHERBOARDS | 6.7” x 6.7” (Mini ITX), 9.6” x 9.6” (Micro ATX), 12” x 9.6” (ATX) |
| I/O PORT | USB 3.0 x 2, HD Audio x 1, RGB Button x 1 |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) |
| FAN SUPPORT | Front: 3 x 120mm , 2 x 140mm Top: 2 x 120mm , 2x 140mm Rear: 1 x 120mm , 1 x 140mm |
| RADIATOR SUPPORT | Front: 1 x 240mm , 1 x 280mm Top: 1 x 240mm |
| CLEARANCE | CPU cooler height limitation: 180mm VGA length limitation: 320mm |
Specification
Overview
| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Series | Enter Value |
| Casing Type | Enter Value |
| Color | Enter Value |
| Case Material | Enter Value |
| Motherboard Compatibility | Enter Value |
| Dust Filters | Enter Value |
Expansion
| Internal 3.5" Drive Bays | Enter Value |
|---|---|
| Internal 2.5" Drive Bays | Enter Value |
| Expansion Slots | Enter Value |
Front Panel Ports
| Front Ports | Enter Value |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Thermaltake H200 TG RGB ATX Mid Tower Chassis” Cancel reply
Related Products
Thermaltake Core P3 Tempered Glass Edition ATX Open Frame Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 17,800.00
SKU:
thermaltake-core-p3
Thermaltake View 51 Tempered Glass Snow ARGB Edition Full Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 21,500.00
SKU:
thermaltake-51tg-snow
Thermaltake A500 Aluminum Tempered Glass Edition Mid Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 24,500.00
SKU:
thermaltake-a500
Thermaltake AH T600 Snow Full Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 35,000.00
SKU:
thermaltake-t600
Thermaltake Level 20 GT ARGB Black Edition Full Tower Chassis
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 27,500.00
SKU:
thermaltake-20gt-argb
TOUGHRAM Z-ONE RGB Memory DDR4 3200MHz (8GB x 1)
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 12,000.00
SKU:
toughram-z-one-rgb-memory-ddr4-3200mhz





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.