Logitech H600 Wireless Headset
Brand New Logitech H600 Wireless USB Receiver Headset For Windows, macOS®, or Chrome OS™ and popular calling platforms.
SKU:
logitech-h600
₨ 11,000.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| Model | Logitech H600 Wireless Headset |
| Technical Specifications | Microphone Type: Uni-directional Input Impedance: 32 Ohms Sensitivity (headphone): 102 dB +/-3dB Sensitivity (microphone): -44dBV/Pa +/- 3 dB Frequency response (Headset): 40Hz-10KHz Frequency response (Microphone): 100 Hz – 6.5 KHz |
| System Requirements | Windows, macOS®, or Chrome OS™ and popular calling platforms. USB port Type A port or adapter |
| Dimensions | Height: 7.09 in (180 mm) Width: 5.91 in (150 mm) Depth: 2.68 in (68 mm) Weight: 3.70 oz (.105 Kg) |
| Package Contents | Wireless headset USB-A Nano receiver USB-A charging cable User documentation |
Specification
Overview
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Model | Acer Aspire 8 |
| Headphone Type | Gaming |
| Color | White |
Key Specifications
| Headbands | Yes |
|---|---|
| Driver Size | 43 mm |
| Frequency Response | 20Hz – 20KHz |
| Impedance: | 39 Ohms |
| Sensitivity: | 87.5 dB SPL/mW |
Graphics
| Microphone Pickup Pattern | Cardioid (Unidirectional) |
|---|---|
| Frequency Response (Mic) | 100Hz – 10KHz |
Compatibility and Connectivity
| Compatible Devices | PC, Xbox, PlayStation, Nintendo Switch, and mobile devices with 3.5 mm audio jack |
|---|---|
| Cable Length /Wireless | [Enter Cable Length] meters/feet |
Design and Comfort
| Ear Cup Material | [Enter Material] (e.g., Memory Foam, Leatherette) |
|---|---|
| Weight | 1.1kg |
| Foldable Design | No |
Audio Features
| Noise Cancellation | Yes |
|---|---|
| Sound Isolation | Yes |
| Volume Control | On Ear Control |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Logitech H600 Wireless Headset” Cancel reply
Related Products
Logitech G302 Daedalus Prime MOBA Gaming Mouse – 4000 DPI, Light Sync RGB Backlit
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 5,800.00
SKU:
logitech-g302
LOGITECH MK270 WIRELESS KEYBOARD AND MOUSE COMBO SET
Rated 0 out of 5
Out of stock
₨ 4,000.00
SKU:
mk270
Logitech K400 Plus Wireless Touch Keyboard with Integrated Touchpad
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 6,400.00
SKU:
logitech-k400
MSI Air Gaming Backpack – Laptop bag for 14″, 15.6″ 17.3″ laptops
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 7,000.00
SKU:
msi-air-gaming-backpack






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.