Logitech G431 7.1 Surround Sound Gaming Headset
Brand New Logitech G431 7.1 Lightweight Surround Sound Gaming Headset Supports All Platforms Like Your PC, PlayStation 4, Or Docked Nintendo Switch Via included USB DAC. You Can Also Game on Consoles or Mobile Devices Via 3.5 mm Cable.
SKU:
logitech-g431
₨ 11,800.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| Model | Logitech G431 |
| Technical Specification | Headphone Driver: 50 mm Frequency response: 20 Hz-20 KHz Impedance: 39 Ohms (passive), 5k Ohms (active) Sensitivity: 107 +/-3dB Microphone (Boom) Microphone Pickup pattern: Cardioid (Unidirectional) Size: 6 mm Frequency response: 100 Hz–20 KHz |
| Weight | 280 GRAMS |
| Cable | 2 METER |
| Audio Sensitivity | 107+/-3DB |
| Requirements | Windows® 10, Windows 8.1, Windows 7, Mac®, Nintendo Switch™, PlayStation 4, Xbox One, tablet, or mobile device USB 2.0 port or higher for PCs, Mac, Nintendo Switch, PlayStation 4; 3.5 mm audio port for console or mobile devices DTS Headphone:X 2.0 enabled on Windows PC via USB connection and Logitech G HUB software Optional G HUB software requires Internet access for software installation and runs on 64-bit Windows 7, Windows 8, Windows 10 or later, or the most recent version of macOS X |
| Physical Specification | Height: 172 mm Width: 81.7 mm Depth: 182 mm Weight: (w/o cable): 280 g Cable Length: 2 m |
Specification
Overview
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Model | Auspire 6 |
| Headphone Type | Gaming |
| Color | White |
Key Specifications
| Headbands | Yes |
|---|---|
| Driver Size | 41 mm |
| Frequency Response | 20Hz – 20KHz |
| Impedance: | 37 Ohms |
| Sensitivity: | 87.5 dB SPL/mW |
Graphics
| Microphone Pickup Pattern | Cardioid (Unidirectional) |
|---|---|
| Frequency Response (Mic) | 100Hz – 10KHz |
Compatibility and Connectivity
| Compatible Devices | PC, Xbox, PlayStation, Nintendo Switch, and mobile devices with 3.5 mm audio jack |
|---|---|
| Cable Length /Wireless | [Enter Cable Length] meters/feet |
Design and Comfort
| Ear Cup Material | [Enter Material] (e.g., Memory Foam, Leatherette) |
|---|---|
| Weight | 1.1kg |
| Foldable Design | No |
Audio Features
| Noise Cancellation | Yes |
|---|---|
| Sound Isolation | Yes |
| Volume Control | On Ear Control |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Logitech G431 7.1 Surround Sound Gaming Headset” Cancel reply
Related Products
Logitech Pebble M350 Slim Wireless/Bluetooth Mouse – Modern, Slim & Silent Mouse
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 4,800.00
SKU:
logitech-m350
Logitech M590 Multi Device Silent Wireless/Bluetooth Mouse
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 5,200.00
SKU:
logitech-590
Logitech G603 Lightspeed Wireless Gaming Mouse 12000 DPI, 1ms Report Rate
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 14,500.00
SKU:
logitech-g603
LOGITECH MK220 WIRELESS KEYBOARD AND MOUSE COMBO SET
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 3,500.00
SKU:
mk220
Logitech G413 Mechanical Backlit Gaming Keyboard
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 11,500.00
SKU:
logitech-g413
Acer Predator Gaming Urban Backpack 17-inch Laptop Bags Backpack
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 4,500.00
SKU:
acer-predator-gaming-backpack






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.