Logitech G335 Lightweight Wired Gaming Headset – Over-Ear Gaming Headphones for PC, Playstation & XBox
Brand New Logitech G335 Lightweight Gaming Headset with Lightweight Design around 240 Grams. Plug and Play, Built-in Controls Soft Adjustable and Changeable Headbands, Flip to Mute Microphone, 3.5mm Audio Jack, Memory Foam Earpads, Lightweight, Compatible with PC, MacBooks, and gaming consoles including PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch – Black
SKU:
logitech-g335
₨ 9,500.00
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| Brand | Logitech |
| Model | Logitech G335 Light Gaming Headphones |
| Type | Wired Gaming Headphones |
| Headbands | Adjustable |
| Headphone | Driver: 1.57 in (40 mm) Frequency Response: 20Hz 20KHz Impedance: 36 Ohms Sensitivity: 87.5 dB SPL/mW |
| Microphone | Microphone Pickup Pattern: Cardioid (Unidirectional) Frequency Response: 100Hz-10KHz |
| Compatible Devices | PC, Xbox, PlayStation, Nintendo Switch and mobile devices with 3.5 mm audio jack |
| What’s in the Box? | G335 Wired Gaming Headset PC splitter for separate mic and headphone jacks (Y-splitter) User documentation |
Specification
Overview
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Model | Acer Aspire 7 |
| Headphone Type | Gaming |
| Color | White |
Key Specifications
| Headbands | Yes |
|---|---|
| Driver Size | 42 mm |
| Frequency Response | 20Hz – 20KHz |
| Impedance: | 38 Ohms |
| Sensitivity: | 87.5 dB SPL/mW |
Graphics
| Microphone Pickup Pattern | Cardioid (Unidirectional) |
|---|---|
| Frequency Response (Mic) | 100Hz – 10KHz |
Compatibility and Connectivity
| Compatible Devices | PC, Xbox, PlayStation, Nintendo Switch, and mobile devices with 3.5 mm audio jack |
|---|---|
| Cable Length /Wireless | [Enter Cable Length] meters/feet |
Design and Comfort
| Ear Cup Material | [Enter Material] (e.g., Memory Foam, Leatherette) |
|---|---|
| Weight | 1.1kg |
| Foldable Design | No |
Audio Features
| Noise Cancellation | Yes |
|---|---|
| Sound Isolation | Yes |
| Volume Control | On Ear Control |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Logitech G335 Lightweight Wired Gaming Headset – Over-Ear Gaming Headphones for PC, Playstation & XBox” Cancel reply
Related Products
LOGITECH MK240 NANO WIRELESS KEYBOARD AND MOUSE COMBO SET
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 4,500.00
SKU:
logitech-mk240
LOGITECH MK270 WIRELESS KEYBOARD AND MOUSE COMBO SET
Rated 0 out of 5
Out of stock
₨ 4,000.00
SKU:
mk270
Logitech K400 Plus Wireless Touch Keyboard with Integrated Touchpad
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 6,400.00
SKU:
logitech-k400
Logitech K380 Multi Device Minimalist Bluetooth Keyboard
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 6,800.00
SKU:
logitech-k380
MSI Air Gaming Backpack – Laptop bag for 14″, 15.6″ 17.3″ laptops
Rated 0 out of 5
In stock
₨ 7,000.00
SKU:
msi-air-gaming-backpack






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.