Showing 409–409 of 409 resultsSorted by latest
Filter by price
RAM
RAM Type
- 16GB Onboard LPDDR5X 1
- DDR4 160
- DDR4 3200 MHz 1
- DDR5 26
- LPDDR3 3
- LPDDR4 15
- LPDDR5 30
- unified memory 2
SSD
Display Size
Resolution
- 14" WUXGA OLED Display 1
- 14" WUXGA OLED touchscreen 1
- 16” 2.8k OLED DCI-P3 100% 1
- 2.5K WQXGA OLED 240Hz 1
- 2K (1920 x 1200), multitouch-enabled 2
- 3.5K 3456 x 2160 2
- 4.5K Liquid Retina Display 2
- FHD 1920 x 1080FHD 1920 x 1080 177
- FHD 1920 x 1200 3
- Full HD+ (1920 x 1200) 1
- QHD 2560 x 1440QHD 2560 x 1440 11
- WQXGA 2560 x 1600 10
- WQXGA+ 2880 x 1800 9
- WUXGA 1920 x 1200 6
Operating System
Acer Predator Helios 300 2020 i7 10 Gen | 16GB RAM | 1TB SSD | Nvidia | 15.6″ FHD 144Hz display
Rated 0 out of 5
Out of stock
₨ 160,000.00 – ₨ 175,000.00Price range: ₨ 160,000.00 through ₨ 175,000.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
acer-predator-helios-300-i7-10gen-16gb-1tbssd-gtx1660ti
| Brand | Acer |
|---|---|
| Color | Black |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backliight Keyboard |
| Bluetooth | v5.2 |
| Capacity | 59Whr |
| Cooling System | Dual Fan Cooling System |
| HDMI | 1x HDMI (4K@30fps) |
| Model | Acer Predator Helios 300 |
| Display Size | 15.6″ |
| Released Date | 2020 |
| Installed System Memory | 16GB |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | FHD 1920 x 1080 |
| Screen to body Ratio | 16:9 |
| Weight | 2.4kg |
| Speaker | Dual Stereo |
| SSD Capacity | 1 TB |
| Touchpad | Multi-touch |
| WI-FI | WiFi 6 (802.11 ax) |
| RAM Type | DDR4 |
| Battery | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Headphones and MIc | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Display Type | IPS |
| Screen Size | 15.6″ |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor | Intel |
| Warranty | 1 year |

